PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 18 | 43--50
Tytuł artykułu

Geneza bezrobocia transformacyjnego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Artykuł zawiera próbą wykazania, że gospodarki krajów postkomunistycznych poddanych transformacji, mimo kilkunastu już lat jej trwania, przez pewien jeszcze okres będą funkcjonować w specyficznych warunkach, których najistotniejszą cechą jest występowanie bezrobocia transformacyjnego, tzn. wywołanego przez samą transformację. Ściślej rzecz ujmując, jest ono efektem przebudowy struktury gospodarczej - od typowej dla gospodarki nakazowo-rozdzielczej, z rozbudowanymi działami surowcowymi, do struktury właściwej gospodarce rynkowej, gdzie najbardziej rozwinięte są działy wytwarzające dobra finalne. Zaprezentowane w artykule wyjaśnienie przyczyn powstawania tych odmiennych struktur gospodarczych opiera się na koncepcji asymetrii nierównowagi (popytowej i podażowej). (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
43--50
Opis fizyczny
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Bibliografia
  • Balicki W., Ptaszyńska B., Strukturalne bezrobocie transformacyjne, [w:] Rynek pracy w warunkach zmian ustrojonych, red. W. Jarmołowicz, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Poznań 2003. s. 40.
  • Balicki W., Zarys teorii nierównowagi popytowej. Instytut Planowania. Warszawa 1979.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171197559

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.