PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | Interdyscyplinarność w naukach o zarządzaniu | 187--194
Tytuł artykułu

Czynniki adaptacyjności struktur wytwarzania

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jedną z charakterystycznych cech współczesnego zarządzania produkcją jest jego ewolucja. Wytwarzanie w toku zmian staje się wytwarzaniem odpornym na zakłócenia i zdolnym do adaptacji w zmiennym otoczeniu. Ewolucja wytwarzania wypływa przede wszystkim ze zmian technologii, jak i zmian w sposobach jego organizacji. Rewolucja techniczna, mająca niewątpliwie największy wpływ na sposoby organizacji wytwarzania wymaga dyfuzji wiedzy pomiędzy ogniwami systemu jak i zmiany technik wytwarzania. Zmiany organizacyjne nie wynikają tylko z przewagi technologicznej, lecz są także rezultatem stosowania nowych koncepcji organizacji wytwarzania. Nowoczesne twory organizacyjne różnią się zasadniczo od typów organizacji, które dominowały w zeszłym stuleciu'. Procesy wytwarzania coraz częściej posiadają jednostkowy, a wręcz prototypowy charakter, stąd organizacja procesu wytwarzania opiera się na klasycznych jednostkach produkcyjnych wyposażonych w tanie, uniwersalne maszyny z odcinkowym wykorzystaniem elastycznej automatyzacji, opartym na fazowym podziale produkcji i wykorzystującym automatyzację w fazach charakteryzujących się dużą pracochłonnością. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
Bibliografia
  • Bartezzaghi E.: The Evolution of Production Models: Is a New Paradigm Emerging? "International Journal of Operation & Production Management" 1999, No. 19.
  • Dudek M., Mazur Z.: Symulacyjne projektowanie nowoczesnych struktur systemu wytwarzania. Zeszyty Naukowe, nr 81, red. K. Zieniewicz. AE, Poznań 2006.
  • Mazur Z.: Zarządzanie procesami w systemach wytwarzania. AGH. Kraków 2006.
  • Metody doskonalenia działalności organizacyjnej i ekonomicznej przedsiębiorstwa. Red. Z. Cygan. WSE-I, Warszawa 1999.
  • Miłosz M.: Dynamika systemów logistycznych. "Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa" 2002, nr 2.
  • Moczała A.: Uwarunkowania projektowania procesów produkcyjnych w warunkach kooperacji. "Zarządzanie Przedsiębiorstwem" 2004, nr 2.
  • Podstawy organizacji i zarządzania. Red. M. Romanowska. Difin, Warszawa 2001.
  • Stachowiak A.: Zwinne jednostki wytwarzania. W: Komputerowo zintegrowane zarządzanie. T. 2. Red. R. Knosala. WNT, Warszawa 2004.
  • Walters D., Buchanan J.: The New Economy, New Opportunities and New Structures. "Management Decision" 2001, Vol. 39.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171211621

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.