PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 2 | 167--187
Tytuł artykułu

Potencjał naukowy uniwersytetów w obszarze ekonomii rolnej w świetle prac XIII. Europejskiego Kongresu Ekonomistów Rolnych w Zurychu

Warianty tytułu
The Scientific Potential of Universities in the Fild of Agricultural Economics in View of the Conclusions of the 13th Congress of the European Association of Agricultural Economists in Zurich
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W ostatnich latach wzrosło znaczenie formalnego pomiaru aktywności naukowej poszczególnych pracowników naukowych, jak i jednostek, w których są zatrudnieni. Spowodowane jest to wzrostem znaczenia zarządzania nauką metodami parametrycznymi (ocen pracowników, wydziałów, uniwersytetów, instytutów), jak i wykorzystywaniem narzędzi w dystrybucji środków finansowych na badania w jednostkach naukowych. Sam pomiar wzorowany jest na metodyce stosowanej przez Instytut Filadelfijski przy ustalaniu indeksu cytowań. Pozycji naukowej konkretnego naukowca, czy jednostki naukowej odpowiada miejsce na liście, wynikające z liczby opublikowanych prac i ich jakości. W prezentowanej pracy wykorzystano powyższe podejście, dokonując analizy na podstawie prac nadesłanych na XIII Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych, który odbył się na przełomie sierpnia i września 2011 r. w Zurychu. Głównym celem badań była ocena pozycji naukowej krajów i uniwersytetów, z których naukowcy wygłosili referaty na kongresie. Zgromadzone materiały analizowano przy użyciu następujących kryteriów: forma sesji, zakres tematyczny pracy, kraj usytuowania uniwersytetu, siedziba uniwersytetu, a także afiliacja autora pracy do uniwersytetu. Wyniki badań zostały przedstawione przy użyciu wskaźników intensywności wnoszenia referatów, potencjału naukowego jednostek oraz struktury wygłoszonych na kongresie referatów. Przy ich pomocy określono pozycję naukową autorów, uniwersytetów i poszczególnych krajów. Wyniki badań wskazują, że największa liczba uniwersytetów prowadzących badania w zakresie ekonomii rolnej znajduje się we Włoszech, Francji i Niemczech. Najwyższą pozycję naukową w tym obszarze wypracowały Niemcy, Francja i Belgia. Uniwersytety z Europy Środkowej i Wschodniej w świetle prac kongresu nie dysponują znaczącym potencjałem naukowym w zakresie ekonomii rolnej. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
167--187
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Bibliografia
  • 1. Change and uncertainty. General information. Congress program. XIIIth Congress of the European Association of Agricultural Economists. Zurych, Switzerland, ETH Zurych, August 30 - Sept. 2. 2011.
  • 2. Kawalec P., Herbut L: Naukoznawstwo [w:] Słownik terminów naukoznawczych. Teoretyczne podstawy naukoznawstwa (red. P. Kawalec, J. Herbut). Lublin 2009.
  • 3. Ossowscy M. i S.: Nauka o nauce. Nauka Polska, nr 25, 1935.
  • 4. Paszkowski S. : Pozycja polskiej ekonomii rolnej w Europie w świetle prac XIII. Kongresu Ekonomistów Rolnych w Zurychu. Artykuł złożony do druku. Wieś i Rolnictwo, 2012.
  • 5. People, food and environments: global trends and European strategies. XIIth Congress of European Association of Agricultural Economists. EAAE 2008 Congress. Ghent, Belgium, August 26-29, 2008.
  • 6. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 października 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania środków finansowych na działalność statutową. Dz. U. z 2007 r. Nr 205, poz. 1489, z późn. zm.
  • 7. Serwis internetowy Institute for Scientific Information - www ISI Web Knowledge (informacja z dnia 17.01.2012 r.).
  • 8. Statement on inappropriate use of impact factors (http://www.ease.org.uk/statements), (z dnia 17.01.2011 r.).
  • 9. Znaniecki F.: Przedmiot i zadania nauki o wiedzy. Nauka Polska, nr 5, 1925.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171213079

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.