PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | Zarządzanie, finanse, ekonomia : warsztaty doktorskie '05 | 345--360
Tytuł artykułu

Własności dominacji stochastycznych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Teorię dotyczącą dominacji stochastycznych zapoczątkował Russel i Hadar (1969) oraz Hanoch i Levy (1969). Okazało się, że w ekonomii potrzebna była teoria dająca usystematyzowane podstawy do analiz ekonomicznych w warunkach niepewności. Dominacje stochastyczne pomagają decydentowi w wyborze danego wariantu w warunkach niepewności. Dokładniej mówiąc, pozwalają na porównywanie zmiennych losowych. Na początku pojawiły się dominacje stochastyczne pierwszego rzędu. Okazało się jednak, że jest wiele sytuacji, których one nie rozstrzygają. W ten sposób zdefiniowano dominacje wyższych rzędów. Początkowo dominacje stochastyczne były stosowane głównie w ekonomii, jednak szybko znalazły zastosowanie w innych dziedzinach nauki, gdzie w warunkach niepewności musimy podejmować decyzje (finanse, medycyna, wojsko, rolnictwo). (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, doktorant
Bibliografia
  • Diederich A., Busemeyer J.R. (1998): Conflict and Stochastic Dominance Principle of Decision Making. Indiana University Conitive Science Program, Tech Report
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171215869

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.