PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 2/3 | 211--225
Tytuł artykułu

Rodzinne domy pomocy jako forma opieki dla ludzi starszych - problemy funkcjonowania na przykładzie Gdańska

Autorzy
Warianty tytułu
Family Care Homes for Older People - the Problems of Functioning on the Example of Gdańsk
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rodzinne domy pomocy (rdp) przeznaczone są dla ludzi starszych, którzy potrzebują stałej opieki. Rozwojowi tych placówek sprzyja proces starzenia się ludności, w związku z którym rośnie zapotrzebowanie na usługi bytowo-opiekuńcze. Rodzinnych domów pomocy na razie jest w Polsce niewiele. Większość z nich znajduje się w Gdańsku, w którym na rozwój tej formy pomocy kładzie się szczególny nacisk. W artykule przedstawiono zasady funkcjonowania rodzinnych domów pomocy oraz wyniki własnych badań przeprowadzonych w czterech rdp na terenie Gdańska w 2010 r. Placówki tego typu w przyszłości mają się stać pewnego rodzaju alternatywą dla domów pomocy społecznej (m.in. w związku z deficytem miejsc), dodatkowo wśród przewag rdp podkreśla się przede wszystkim bliższy kontakt mieszkańców z opiekunami, a także względy ekonomiczne. Rdp okazują się tańszą formą prowadzenia działalności opiekuńczej i w związku z niższymi kosztami utrzymania ludzi starszych. Jednakże paradoksalnie może to w przyszłości zagrażać funkcjonowaniu i rozwojowi systemu rdp, ze względu na nasilające się z zagwarantowaniem mieszkańcom zaspokojenia potrzeb na poziomie zgodnym z wymogami, czego przyczyną są zbyt niskie stawki kontraktowane przez instytucję pomocy społecznej. (abstrakt oryginalny)
EN
The article presents main operating principles of the family care homes for older people. The thesis is based on the own research, conducted in 2010 in four family care homes in Gdańsk. Although there are few such institutions, they would be an alternative to the nursing and retirement homes. They are cheaper and more welcoming - and, paradoxically, they cannot guarantee that the all needs of their residents would be met. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
211--225
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • Bukowska M. (2005.04.29), Pogodnie przeżywają starość, "Dziennik Bałtycki".
  • Furtak S. (2005.0.2.07), Godna starość, "Głos Wybrzeża".
  • Gdańska Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych, uchwała nr XIX/470/08 Rady Miasta Gdańska z dnia 31 stycznia 2008 r.
  • Jopkiewicz I. (2004.0. l .3-4), Opieka jak w domu, "Gazeta Wyborcza".
  • Kaszubska A. (2005), Rodzina na starość "Życie na Gorąco" nr 37.
  • Kolska K. Rodzinny dom opieki przetrwał, http://poznan.gazeta.plpoznan/l,36037,2475182.html
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171215921

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.