PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 12 | 123--132
Tytuł artykułu

Stan i perspektywy rozwoju regionalnego rynku oświaty Polski i Ukrainy

Warianty tytułu
Der Stand und die Perspektiven Regionale Bildungsentwicklung in Polen und Ukraine
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ukraina, chcąc podążać za rozwojem gospodarczym i politycznym krajów Unii Europejskiej, może korzystać, również w polityce oświatowej, z doświadczeń tych krajów, a zwłaszcza Polski, która jest już członkiem Unii Europejskiej, a także jest bardzo bliska Ukrainie nie tylko kulturowo i historycznie. Ma podobną jak Ukraina wizję przyszłej Europy. Europa ta powinna być, mianowicie, regionem silnym gospodarczo, mimo swojej różnorodności - zwartym politycznie i zwracającym istotną uwagę na rozwój wiedzy, krzewienie oświaty i kultury, ponieważ dzięki temu rozwija się również demokracja. Biorąc to pod uwagę, w artykule został podjęty problem różnic w systemie oświaty i statystycznego porównania działalności oświatowej między dwoma regionami Polski i Ukrainy - zachodniopomorskim i lwowskim, o zbliżonej do siebie liczbie ludności oraz położeniu przygranicznym. Na bazie tego porównania zostały wyciągnięte wnioski w sprawie ewentualnych oczekiwań związanych ze zmianami w polityce oświatowej, w której powinien być uwzględniony również proces boloński. Analiza została przeprowadzona na bazie Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Kształcenia - ISCED 97, zaaprobowanej przez UNESCO w 1997 roku. (fragment tekstu)
EN
In diesem Artikel wurden die Unterschieden in der Bildungsentwicklung zwischen Polen und der Ukraine auf Basis von statistischen Daten analysiert. Die Schlussfolgerungen sollen die Ukraine in der Entwicklung des Schulsystems unterstützen, das auf die Politik der EU orientiert ist. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
123--132
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Bceykpaïнcъкий пepeпиc наceлeння, www.ukrcensus.gov.ua.
  • Дepжавний кoмiтeт cтатиcтики Укpаїни, www.ukrstat.gov.ua.
  • Miнicтepcтв ocвiти i науки Укpаїни, www.mon.gov.ua/monitoring.
  • Peгioни Укpаїни. Дoдатoк дo наукoвo-пpактичнoгo жуpалу "Peгioналъна eкoнoмiкаˮ - 2005. -№ 1.-75 c.
  • International Centre for Policy Studies in Ukraine, www.icps.com.ua/eng/publications/qp.html.
  • Dane statystyczne Urzędu Miasta Szczecina, www.szczecin.pl/raport04/html/l l_6.htm.
  • Dane statystyczne Eurostatu, www.epp.eurostat.cec.eu.int/portal/page?pageid= 0,1136184,0_45572595&_dad=portal&_schema=PORTAL http://www.ukrcensus.gov.ua/results/general/age http://www.ukrstat.gov.ua/.
  • Informacje UNESCO, www.uis.unesco.org/ev.php?ID=3813_201 & 102=DO_TOPIC.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171216425

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.