PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | Zapobieganie wykluczeniu społecznemu | 373--383
Tytuł artykułu

Patologia społeczna jako skutek wykluczenia społecznego w województwie śląskim

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Do akcji zwalczania negatywnych zjawisk patologii społecznej coraz częściej włączają się samorządy, instytucje charytatywne i wolontariusze. Pomoc ta jest doraźna, często likwiduje doraźne skutki ubóstwa i stanowi wsparcie czasowe. Mało jest natomiast inicjatyw i programów mających na celu skuteczną likwidację źródeł wykluczenia społecznego. Programy szkoleń, zmiany kwalifikacji czy nauka poszukiwania pracy są tylko półśrodkami. Jedyna skuteczna metoda to tworzenie miejsc pracy, które spowodują zmniejszenie populacji bezrobotnych, zwłaszcza wśród absolwentów. Wymaga to jednak znacznych nakładów, wzrostu gospodarczego i wyraźnego obniżenia kosztów pracy. Decyzje tego typu są jednak mało popularne wśród decydentów, co oddala w czasie rozwiązanie problematyki wykluczenia społecznego i ograniczenia patologii społecznej w województwie śląskim. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Minkiewicz A.: Patologia społeczna. [w:] Polityka Społeczna. Red. A. Kurzynowski. Warszawa 2001 s 282-283.
  • Sztumski J.: Czy możemy mówić o patologii społecznej. [w:] Zjawiska patologii społecznej. Red. T. Sołtysiak. Bydgoszcz 1995, s. 15-16.
  • Miś L.: Teoria socjologiczna a praktyka rozwiązywania problemów społecznych. [w:] Problemy społeczne w okresie zmian systemowych w Polsce. Red. M. Malinowski, Rzeszów 1997, s. 22-25.
  • Juczyński Z.: Narkomania. Poradnik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców. Warszawa 2001, s. 12.
  • Sierosławski J., Bukowska B.: Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną. Raport z badań ankietowych zrealizowanych w województwie śląskim w 2004. Warszawa 2004.
  • Raport o stanie lecznictwa odwykowego w województwie śląskim. Gorzyce 2004.
  • http://bip.katowice.kwp.policja.gov.pl.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171217091

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.