PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | Zapobieganie wykluczeniu społecznemu | 395--409
Tytuł artykułu

Aktualne problemy kształcenia i doskonalenia zawodowego pracowników socjalnych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rok 2005, na który przypadła osiemdziesiąta rocznica rozpoczęcia w naszym kraju kształcenia pracowników socjalnych (pierwotnie nazywanych społecznymi) w utworzonym w 1925 r. na Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie z inicjatywy Heleny Radlińskiej Studium Pracy Społeczno-Oświatowej także ma szansę stać się momentem ważnym w historii tego kształcenia. W tym roku bowiem nastąpiła kulminacja zmian "cichej reformy" kształcenia pracowników socjalnych, przeprowadzanej przez resort polityki społecznej z udziałem resortu edukacji narodowej, która w krótkim czasie może odmienić warunki, zakres i poziom kwalifikacji do tego zawodu. Owe zmiany stwarzają szanse poprawienia jakości kwalifikacji pracowników socjalnych już w niedalekiej przyszłości, ale i wywołują problemy ograniczające te szanse. Warto te problemy rozpoznawać, aby znaleźć takie ich rozwiązania, które przyczynią się do maksymalizacji jakości pracy socjalnej. Niniejszy tekst, opracowany w połowie 2005 r., jest w zamierzeniu autora próbą takiego rozpoznania. Problemy przedstawione są w kontekście charakterystyki stanu, a także głównych - zdaniem autora - zmian w systemach kształcenia i doskonalenia pracowników socjalnych oraz problemów strukturalnych tego zawodu, które przecież mają wpływ na przebieg kształcenia i doskonalenia w samym zawodzie. Trzeba też z góry zastrzec, że ta próba, jak każda próba rozpoznawania omawianych problemów jest ryzykowna, ponieważ tempo zmian społecznych, w jakich wszyscy uczestniczymy bardzo szybko te rozpoznania może zdezaktualizować. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Wyrobkowa-Pawłowska W.: Rodowód szkoły pracowników socjalnych. "Człowiek w Pracy i Osiedlu" 1976, nr 1/61/XVI.
  • Globalne standardy edukacji i szkolenia w zakresie pracy socjalnej. "Praca Socjalna" 2005, nr 3, s. 103-135.
  • Superwizja pracy socjalnej. Dylematy i zastosowania. Red. J. Szmagalski. " Ex Libris Pracownika Socjalnego" Instytut Rozwoju Służb Społecznych. Warszawa (w druku).
  • Trawkowska D.: Konsultacja i superwizja w górnośląskich ośrodkach pomocy społecznej. Studium empiryczne. [w:] Superwizja pracy socjalnej. Dylematy i zastosowania. Red. J. Szmagalski.
  • Miżejewski C.: List do pracowników pomocy społecznej, www.ops.pl/news.php?id=1617, 05.08.2005.
  • Meagher G., Parton N.: Modernising Social Work and the Ethics of Care. "Social Work & Society" 2004, Vol. 2, Issue 1, www.socwork.de/Meagher-Parton.pdf.
  • Humphries B.: What else counts as evidence in evidence-based social work? "Social Work Education" 2003, Vol. 22, No 1, s. 83.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171217097

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.