PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 159 | 35--44
Tytuł artykułu

The Integration of PN-EN ISO 22000:2006 and GMP⁺ Standard B2 Requirements - a Case Study

Warianty tytułu
Integracja wymagań PN-EN ISO 22000-2006i GMP⁺ Standard B2 - studium przypadku
Języki publikacji
EN
Abstrakty
Szeroko rozumiane działania na rzecz bezpieczeństwa żywności nie rozpoczynają się i nie kończą na produkcji wyrobów spożywczych. Całe otoczenie współpracujące z przemysłem spożywczym, czyli producenci rolni, producenci opakowań czy firmy usługowe zajmujące się serwisem maszyn, transportem surowców, środków spożywczych i materiałów pomocniczych muszą przestrzegać określonych prawem wymagań w zakresie jakości i bezpieczeństwa wyrobów. Przedsiębiorstwa chcąc spełnić wymagania prawa oraz klientów, decydują się na wdrażanie poszczególnych standardów postępowania. Nie należy zapominać, że najważniejszym ogniwem całego łańcucha żywnościowego jest człowiek i to właśnie działania podejmowane przez przedsiębiorstwa z otoczenia przemysłu spożywczego w sposób pośredni lub bezpośredni wpływają na jego bezpieczeństwo zdrowotne. W artykule przedstawiono sposób integracji wymagań normy PN-EN ISO 22000:2006 z wymaganiami GMP+ standard B2, który wdraża się w przemyśle paszowym. Analiza obejmowała sposób wdrożenia wymagań tych dwóch standardów i ich funkcjonowania w przedsiębiorstwie "LIS" produkującym drożdże suszone piwowarskie, które są dodawane do pasz. Przedmiotem badań była dokumentacja Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności oraz wyniki działań weryfikacyjnych przeprowadzonych przez analizowane przedsiębiorstwo. Dokumentację SZBŻ, która została poddana przeglądowi stanowiła Księga SZBŻ, Kodeks GMP/GHP oraz procedury i instrukcje. Oceniając działania weryfikacyjne, analizowano: raporty z audytów wewnętrznych oraz zewnętrznych, protokoły z badań wyrobu gotowego, protokoły z kontroli służb nadzoru, raporty z przeglądów kierownictwa. Przeprowadzona ocena potwierdziła skuteczność wdrożenia dwóch zintegrowanych standardów. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
35--44
Opis fizyczny
Twórcy
  • Poznan University of Life Sciences, Poland
  • Poznań University of Economics, Poland
Bibliografia
  • Bramorski T., Matuszak-Flejszman A., Implementing ISO 22000 Standards to Enhance Safety in Food Supply Chains, G. Tesar, S.W. Anderson, S. Ghosh, T. Bramorski (ed.), oin: Strategic Technology Management. - USA: Imperial College Press 2008, p. 315-332.
  • GMP+ - certification scheme Animals feed sector 2006. Quality Control of Feed Materials. GMP+ Standard B2 (version 15 May 2007).
  • Górna J., System zarządzania bezpieczeństwem żywności, in: W. Łuczka-Bakuła (ed.), Zarządzanie jakością, środowiskiem i bezpieczeństwem wyrobów, Prodruk, Poznań 2007.
  • Górna J., Istota wymagań standardu ISO 22000:2005 w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mleka, J. Agribus. Rural Dev., 2008.
  • ISO 22000:2005 Food Safety Management Systems. Requirements for any organisation in the food chain.
  • Kowalczyk S., Bezpieczeństwo żywności w erze globalizacji, SGGW, Warszawa 2009
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171218411

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.