PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 159 | 74--81
Tytuł artykułu

Psychosocial Aspects of Quality Management

Warianty tytułu
Psychspołeczne aspekty zarządzania jakością
Języki publikacji
EN
Abstrakty
Na początku XXI wieku, w dobie rosnącej konkurencji, chcąc znaleźć rynek zbytu na swoje produkty, trzeba pozyskać zaufanie klienta i przekonać go, że produkty te mają najwyższą jakość. Nowe tysiąclecie postawiło menedżerów przed wyborem właściwych priorytetów. Menedżerowie podejmujący problem wdrażania systemów jakości w przedsiębiorstwach zdają sobie sprawę, że działania przez nich podejmowane muszą zapewnić przetrwanie przedsiębiorstwom i znaleźć dla nich w przyszłości miejsce na rynku. Ludzie zatrudnieni w przedsiębiorstwach są ich niezwykle cennym kapitałem. Menedżerowie wiedzą że pracownicy nadają odpowiedni kierunek działalności w przedsiębiorstwie, pozwalający na osiągnięcie możliwie najlepszych efektów ekonomicznych i społecznych. Pracownicy zintegrowani z firmą pobudzają ją do aktywności życiowej, tworzą w niej swoisty klimat i kulturę organizacyjną nadając jej specyfikę wyróżniającą ją spośród wszystkich pozostałych, istniejących w jej otoczeniu. Obecnie firmy już nie mogą zdobywać przewagi konkurencyjnej na przykład w dostępie do surowców czy pozyskaniu taniej siły roboczej. Firmy muszą szybko zdobywać i przetwarzać informacje, modyfikować swoje zachowania, tworzyć i propagować nową wiedzę oraz w kreatywny sposób poszukiwać nowych metod konkurowania. Wszystkie te elementy może zapewnić sprawne zarządzanie przez jakość. Muszą temu jednak towarzyszyć zmiany w tworzonej przez personel kulturze firmy. Załoga reprezentuje bowiem przedsiębiorstwo w jego otoczeniu i kształtuje jego image. Teoretyczne rozważania oraz analiza praktycznych spostrzeżeń z zakresu tu przedstawianego są treścią niniejszego opracowania. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
74--81
Opis fizyczny
Twórcy
  • Cracow University of Economics, Poland
Bibliografia
  • Chomać E., Kapitał pracowniczy w kulturze organizacyjnej przedsiębiorstwa wykreowanej na bazie TQM, Problemy Jakości, 2003, no. 3.
  • Hornik S., Wpływ wdrożenia systemu zapewnienia jakości na zmiany kulturowe przedsiębiorstwa, in: T. Sikora, Koncepcje zarządzania jakością. Doświadczenia i perspektywy, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kraków 2008.
  • Jabłoński ML, Zarządzanie projektami podczas wdrażania metodologii Six Sigma a wymagania klienta, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (master's thesis), 2008.
  • Kraszewski R., TQM teoria i praktyka, Tonik, Toruń 2001
  • Rybak M., Etyka menedżera - społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004.
  • Schultz R.J., Good D.J., Impact of the consideration of future sales consequences and customer-oriented selling relationships, Journal of Business & Industrial Marketing, 2000, no. 15.
  • Tabor A., Zając A., Rączka M., Zarządzanie jakością, vol. 1, Politechnika Krakowska, Kraków 1999.
  • Wolniak R, Motywacja w systemie zarządzania jakością usług, Problemy Jakości, 2005, no. 2
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171218419

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.