PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 160 | 144--153
Tytuł artykułu

Quality and Utility Estimation of the Second-Hand Cars

Warianty tytułu
Jakość i użyteczność używanych samochodów osobowych
Języki publikacji
EN
Abstrakty
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i zniesienie barier celnych zmieniły krajowy rynek motoryzacyjny. W ostatnich latach liczba importowanych do Polski używanych samochodów osobowych jest trzykrotnie większa niż sprzedaż nowych. Badano zmiany jakości, użyteczności i cen wybranych samochodów używanych produkowanych w latach 1997-2005, sprzedawanych na rynku krajowym w 2006 roku. W pracy przyjęto, że cena samochodu jest podstawowym wyznacznikiem jego jakości i użyteczności. Badano: szybkości zmian cen, zmiany przyspieszeń procesów określających nacisk rynkowy na obniżkę cen, opór rynkowy na spadek cen i atrakcyjność samochodów używanych. Zmiany jakości i użyteczności opisano modelami kinetycznymi, które przedstawiają spadek wartości miary z narastającą szybkością po krzywych malejących wypukłych. Głównym ilościowym wyznacznikiem był rząd procesu (n = 0-^-1.03). Rosnące wartości rzędów wskazują na wzrost dynamiki procesów. Obniżenie cen w czasie wiązało się ze wzrostem szybkości i przyspieszeń procesów. Atrakcyjność badanych samochodów rosła wraz z upływem lat, w związku ze spadkiem cen oraz utrzymującą się ich wysoką jakością. W pracy tej po raz pierwszy ilościowo przedstawiono jakość i użyteczność używanych samochodów osobowych, stosując kinetyczne modele opisowe. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
144--153
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Gdynia Maritime University, Poland
  • Gdynia Maritime University, Poland
Bibliografia
  • Data on average used car market prices, www.autotrader.pl.
  • of products, Scientific Letters of CUE, Monographs, 125, Cracow 1995.
  • Koorman P., Haan M.A., Price Anomalies in the used car market, De Economist 2006, Vol. 154, No. 1, p. 41-62.
  • Kwiatkowska-Sienkiewicz K., The Identification and Influence of Different Additives on the Quality of Ground Coffee, Gdynia Maritime University, 2005.
  • [5] Łuka P., Kwiatkowska-Sienkiewicz K., The kinetic approach to quality and utility estimation of used cars, The 16th IGWT Symposium, Achieving Commodity and Service Excellence in the Age of Digital Convergence, The University of Suwon, Suwon2008, p. 96-101.
  • Passenger Cars. Market guide-book, Eurotaxglass's Automotive Business Intelligence 2006, No. 8.
  • Stokłosa K., Krytyka współczesnych metod oceny dynamiki procesów w ekonomii i w zarządzaniu, In: Nowoczesne zarządzanie. Koncepcje i instrumenty, Eds. M. Trocki, S. Gregorczyk, SGH w Warszawie, Warszawa 2006
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171219319

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.