PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | z. nr 7 | 457--464
Tytuł artykułu

Wykształcenie rolników jako forma różnicująca sytuację gospodarstw rolniczych

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Farmer's Education Level as a Reason of Farm Economic Differentiation
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W opracowaniu przedstawiamy wyniki badań nad wpływem jednej z cech wskazujących na potencjalne zróżnicowanie poziomu wiedzy, to jest wykształcenia rolników, na wyniki ekonomiczne oraz skalę inwestowania. Autorzy mają świadomość, że samo wykształcenie nie jest dostateczną charakterystyką posiadanej wiedzy, jednak materiał empiryczny, który został wykorzystany w opracowaniu nie pozwalał na bardziej precyzyjne ujęcie tego zagadnienia. Celem badań było uchwycenie kierunku oddziaływania faktu posiadania określonego wykształcenia przez głównego użytkownika gospodarstwa na jego zasoby, wyniki ekonomiczne oraz skalę i kierunki inwestowania. Badania przeprowadzono w 263 gospodarstwach, które w latach 1990-2001 prowadziły zapisy rachunkowe dla potrzeb IERiGŻ. Do analizy przyjęto jednak gospodarstwa prowadzone przez rolników o zróżnicowanym wykształceniu w 2001 roku. (fragment tekstu)
EN
In the paper an importance of knowledge in establish of economic farms situation has been presented. The research showed results of impact of farmers education on economic, production effects received by farmers and on the scale of production. It was stated that generally was sharply observed impact of farmers education level on theirs economic results. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
457--464
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Bibliografia
  • Klepacki B., Gospodarka oparta na wiedzy jako szansa rozwojowa Polski, "Wieś Jutra", 2003, nr 1(54).
  • Kotyński J., Europejska przestrzeń gospodarcza oparta na wiedzy - od Lizbony do Warszawy, [w:] Gospodarka oparta na wiedzy jako wyzwanie dla Polski XXI wieku, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Warszawa 2001.
  • Ocena gospodarki opartej na wiedzy w Polsce. Raport Banku Światowego. 2004, http://www. kbn.gov.p./wyniki_raportu_banku_swiatowego.html1
  • OECD Science, Technology and Industry Scoreboard 1999. Benchmarking
  • Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, GUS 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171220735

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.