PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 10 | 23--29
Tytuł artykułu

Wymiar czasu pracy w ustawie o emeryturach pomostowych

Warianty tytułu
Working Time Length in the Old-Age Bridging Pensions Act
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ustawa o emeryturach pomostowych nakłada na pracodawców obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Pracownikom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przyznaje prawo do emerytury pomostowej, a niektórym z tych, którzy nie nabędą tego prawa - do rekompensaty. Przepisy ustawy są niejednoznaczne i niespójne. Przykładem jest np. sposób ujęcia w ustawie elementu wymiaru czasu pracy. Ze względu na literalne brzmienie przepisów przyjmuje się, że obowiązek zapłacenia składki na FEP powstaje niezależnie od wymiaru czasu, w jakim wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Autorka podejmuje próbę wykazania, że w związku z tak zakreślonym obowiązkiem odprowadzania składek na FEP i brzmieniem przepisów określających przesłanki nabycia prawa do emerytury pomostowej, prawo to nie jest uzależnione od wykonywania po wejściu w życie ustawy prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy. (abstrakt oryginalny)
EN
Legal regulation regarding old-age bridging pensions imposes on the employers the duty to pay contributions to the Bridging Pensions' Fund. Employees performing works in special conditions or in special character are granted the right to the old-age bridging pension and some of those excluded from this right are entitled to a compensation. The legal provisions are ambiguous and incoherent. One of the examples is the approach to the full-time or part-time work. Due to the literal wording of the provisions it is assumed that the employers are obliged to pay contributions irrespective of the amount of work performed in special conditions or in special character. The aim of this article is to demonstrate that such a scope of the duty to pay contributions and the wording of the provisions imposing conditions of granting bridging pensions rights result in the conclusion that these rights are independent of the requirement of full-time work in special conditions or in special character after the present regulation's entry into force. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
23--29
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • M. Zieleniecki, Emerytura pomostowa w nowym systemie emerytalnym, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2011, s. 214
  • I. Jędrasik-Jankowska, K. Jankowska, Prawo do emerytury. Komentarz do ustaw z orzecznictwem, LexisNexis, Warszawa 2011, s. 389.
  • B. Wiktorowska, Będzie trudniej o emeryturę, "Gazeta Prawna" nr 125, 30.06.2009, s. 7.
  • Emerytury pomostowe, s. 4; dostępna na www.zus.pl/Bieżące wyjaśnienia komórek merytorycznych Zakładu, 20.02.2012.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171221193

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.