PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 10 | 30--32
Tytuł artykułu

Koszty zastępstwa procesowego w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym

Warianty tytułu
Attorneys' Fee Reimbursement in Social Security Obligation Cases
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Praktyka obrotu prawnego dostarcza coraz liczniejszych przykładów sporów o podleganie ubezpieczeniom społecznym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje wyłączanie określonych przysporzeń pracowniczych spod oskładkowania, co budzi sprzeciw płatników składek. Z procesowego punktu widzenia ustalenie wartości przedmiotu sporu i zaskarżenia w takich sprawach wydaje się nie mieć znaczenia praktycznego. Sprawy te podlegają bowiem rozpoznaniu przez sądy ubezpieczeń społecznych, których właściwość nie jest warunkowana realizacją przez strony obowiązku określenia wartości przedmiotu sporu. Nawet skarga kasacyjna jest dopuszczalna w sprawach o podleganie ubezpieczeniu społecznemu bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia. Problem pozostaje jednak istotny z perspektywy kosztów postępowania - kosztów zastępstwa procesowego. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób wyliczyć wartość tych kosztów w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym. Odpowiedź na to pytanie ma istotne znaczenie z punktu widzenia zarówno organu rentowego, jak i ubezpieczonych, dotyczy bowiem ważkiej kwestii kosztu prowadzenia i ewentualnej przegranej w sporze. (abstrakt oryginalny)
EN
Court cases, where social security obligation is discussed, become more and more often. This issue brings, as a side aspect, the problem of attorneys' fees to be reimbursed by the losing party. Binding regulations do not contain a clear regulation, whether they should be decided according to the value of the case or with the lump sum declared for the cases of social security benefits. The author presents doubts concerning both solutions and gives reasons for the first one to be executed. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
30--32
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • J. Jończyk, Prawo zabezpieczenia społecznego, Kraków 2001, s. 50-52.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171221199

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.