PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | nr 80 | 165--191
Tytuł artykułu

Struktura rynku instytucji wspólnego inwestowania w strefie euro

Warianty tytułu
Structure of Investment Fund Market in Euro Zone
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku rynek funduszy inwestycyjnych był jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego w Europie. Aktywa zarządzane przez instytucje wspólnego inwestowania wzrosły z blisko 1 bln EUR w 1992 roku do około 7 bln EUR pod koniec pierwszego kwartału 2006 roku. Znaczną część kapitału zgromadzonego w europejskich funduszach inwestycyjnych ulokowano w 12 krajach, które w 1999 roku weszły do strefy euro. Ich udział w tym rynku wynosił w rozpatrywanym okresie średnio około 85% rocznie (z 828 mld EUR w 1992 roku do 6,2 bln EUR na koniec 2005 roku). Wynika to w głównej mierze z faktu, iż wspomniane kraje cechują się największym stopniem rozwoju tego rynku. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie rynku instytucji wspólnego inwestowania w dwunastu państwach strefy euro w latach 1999-2004, z punktu widzenia struktury przedmiotowej lokalnych rynków funduszy inwestycyjnych. Pozwoli to na określenie znaczenia poszczególnych rynków funduszy inwestycyjnych w całym rynku strefy euro, na wskazanie rodzajów funduszy, które na tych rynkach dominowały, oraz czynników determinujących w rozpatrywanym okresie ich rozwój. Znajomość tego zagadnienia jest szczególnie przydatna dla inwestorów zainteresowanych alokacją kapitału na tym obszarze, jak również dla instytucji wspólnego inwestowania działających poza nim, a chcących w przyszłości konkurować na rynku instytucji wspólnego inwestowania w strefie euro. Generalnie fundusze inwestycyjne działające w Unii Europejskiej dzieli się na fundusze UCITS (wśród których wyróżnia się fundusze akcji, hybrydowe, obligacji, rynku pieniężnego i pozostałe), które są instytucjami wspólnego inwestowania podlegającymi tzw. Dyrektywie UCITS (stanowiącymi obecnie około 80% tego rynku), oraz na fundusze non-UCITS, do których należą fundusze nieruchomości, specjalistyczne, pracownicze fundusze otwarte i pozostałe. W związku z tym w opracowaniu zwrócono uwagę na zróżnicowanie lokalnych rynków pod względem rodzajów funduszy, uwzględniając przy tym ich wielkość ze względu na wartość zgromadzonych kapitałów i ich ilość. Ponadto zarysowano podstawy prawne funkcjonowania tych rynków. Poniżej w kolejnych punktach przedstawiono państwa od największego do najmniejszego rynku funduszy inwestycyjnych ze względu na zarządzaną przez nie wartość aktywów netto. Opracowanie kończy się podsumowaniem, w którym w sposób syntetyczny przedstawiono wnioski z podjętych rozważań. (fragment tekstu)
EN
The paper presents the structure of the investment fund market in euro zone in 1999-2004, from the point view of local markets in 12 countries - the members of euro zone. The attention is paid on the legal background and variety of the local markets taking into account the net asset value and the number of UCITS and non-UCITS funds. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
165--191
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • BGBl. nr 532/1993 (Investmentfondgesetz - InvFG 1993).
  • DFIA Investment Structures, Non-UCITS, Internet: www.dfia.ie.
  • EFAMA Fact Book 2005. Trends in European investment funds, wyd. 3, EFAMA, Brussels 2005, s. 99, 126.
  • EFAMA International Statistical Release (2006:Q1), EFAMA, Brussels, s. 8.
  • FEFSI Fact Book 2003. Trends in European Investment Funds, FEFSI, Brussels 2003, s. 23.
  • FEFSI Fact Book 2004.
  • Sas-Kulczycka K., Choryło D., Król J., Jasota Z., Instytucje wspólnego inwestowania w Polsce, Fundusze inwestycyjne i emerytalne, WIG - Press, Warszawa 1998, s. 21.
  • Taxation of UCITS. The Principles. 2005 Update, EFAMA Survey, Bruxelles 2005.
  • Taxation of UCITS. The Principles, FEFSI Survey, Bruxelles 2003, s. 4.
  • www.efama.org.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171222771

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.