PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 43, t. 1 | 741--748
Tytuł artykułu

Doświadczenia regionów Unii Europejskiej w tworzeniu regionalnych strategii innowacyjnych

Warianty tytułu
EU Regions Experience in Creating Regional Innovation Strategy
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Program Regionalne Strategie Innowacyjne funkcjonuje w Unii Europejskiej od kilkunastu lat. Jego spore powodzenie (zainteresowanie) świadczy o rosnącym znaczeniu jakie przypisywane jest problematyce innowacyjności w regionach. Obecnie na ponad 100 projektów w UE zakończono 821. W ostatnich latach polskie regiony również przystąpiły do programu i podjęły próby stworzenia własnych regionalnych strategii innowacyjnych na podstawie środków unijnych (5 regionów korzysta z 5PR) lub łączone środki budżetowe i KBN-u (pozostałe województwa z możliwością finansowania przez 6PR). Regionalne strategie innowacyjne są pierwszym krokiem do budowy regionalnych systemów innowacyjnych (RSI). Polegają one na wygenerowaniu strategicznego planu promującego i wspierającego procesy innowacyjne w regionie, którego dotyczą oraz, o czym zapomina się często, identyfikacji interakcji i sprzężeń między regionem a innymi regionalnymi, krajowym i globalnym systemem innowacyjnym. RSI są oparte na zasadach instytucjonalizmu. Mają charakter selektywny, dotyczą sektora małych i średnich przedsiębiorstw, tworząc sieć powiązań (networking), dzięki której nabierają dynamizmu, a korzystając z efektów synergii akcelerują procesy innowacyjne oraz poprawiają świadomość i akceptację społeczną dla tych działań w regionie. Doświadczenia 25 regionów w Unii Europejskiej poddanych analizie wskazują na słabości i popełniane błędy w trakcie realizacji projektów, ale z drugiej strony ukazują najlepsze doświadczenia (best practices), które ułatwiają realizację projektów w naszym kraju. Komisja Europejska sugeruje korzystanie z bogatych doświadczeń regionów, które przeszły ten niełatwy proces. Obserwacje i wnioski sformułowane przez inne regiony pozwalają również uniknąć lub ograniczyć liczbę popełnianych błędów w konstruowaniu strategii innowacyjnych w Polsce. (fragment tekstu)
EN
Experience in building and sustaining regional innovation systems are very weak in Poland. New approach to globalization through region is very important to international competitiveness. Best practices from other regions in EU will help to eliminate unneeded mistakes in Polish conditions. Regional innovation strategy is the first step in creating integrated long term innovation system in regional level. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Rozwój regionalny jako element strategii społeczno-gospodarczej Polski w latach 2000-06, red. Nauk. A. Pyszkowski, IBnGR, Gdańsk-Warszawa 1999, s.18
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171222821

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.