PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 70 Społeczno-kulturowe uwarunkowania funkcjonowania rynków i przedsiębiorstw | 153--164
Tytuł artykułu

Wsparcie inwestycyjne mikroprzedsiębiorstw na przykładnie regionalnego programu operacyjnego województwa zachodniopomorskiego

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Investment Assistance Provided to Microenterprises. A Case Study of the Regional Operational Programme for the Zachodniopomorskie Province
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Sektor MSP stanowi jeden z priorytetowych adresatów pomocy strukturalnej Unii Europejskiej, co znalazło również swoje odzwierciedlenie w strukturze Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 w Polsce, w tym w 16 Regionalnych Programach Operacyjnych, do których należy opisywany w niniejszym opracowaniu Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopoll1orskiego na lata 2007-2013. Wśród beneficjentów pomocy z funduszy strukturalnych UE znalazły się również najmniejsze podmioty należące do sektora MSP, czyli mikroprzedsiębiorstwa. Możliwość ubiegania się przez nie o wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach RPO WZ została przewidziana w ramach Poddziałania 1.1. I. "Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa". Analiza dokumentów programowych, jak i przebiegu dotychczasowych naborów wniosków o dofinansowanie w województwie zachodniopomorskim wskazuje, że procedury aplikowania o dotacje są skomplikowane i długotrwałe. Pomimo wprowadzonych w roku 2009 uproszczeń, w tym wyodrębnienia Schematu B "Małe dotacje", przedsiębiorcy wciąż muszą uporać się z kilkudziesięcioma dokumentami i zadbać o przygotowanie kilkunastu załączników. które są wymagane przez Instytucję Wdrażającą. Pomimo to dotacje unijne wciąż stanowią obiekt znacznego zainteresowania przedsiębiorców, którzy podejmują trud przygotowania projektów. Od roku2004 stały się one elementem życia gospodarczego polskich regionów i podmiotów uprawnionych do ubiegania się o wsparcie. W mediach wciąż trwają dyskusje na temat, na ile skomplikowane procedury są determinowane wprost przez decydentów z Brukseli, na ile zaś są wymysłem polskich urzędników i w jaki sposób wpływa to na wykorzystanie funduszy w skali kraju i poszczególnych województw. (fragment tekstu)
EN
Poland's accession to the European Union on 1st May 2004 has opened up an opportunity for Poland and the Poles to finance various business projects by the structural funds, particularly by the European Social Fund (EFS) and European Regional Development Fund (ERDF). Among the beneficiaries of the EU structural assistance were various enterprises of the SME sector, including microenterprises. Between 2007 and 2013, SME enterprises are and will be provided with the assistance under the National Operational Programme 'Innovative Economy' and 16 Regional Operational Programmes. The aim of this paper is to describe the opportunities created for the microenter-prises to benefit from the EU investment assistance on the basis of one of the programme implemented regionally, namely the Regional Operational Programme for the Zachodniopomorskie Province for 2007-20013 (ROP ZP). A particularly close attention will be paid to submeasure 1.1.1 "Investment in microenterprises" from the following perspective: 1. What types of investment are eligible for implementation under submeasure 1.1.1? 2. What requirements are to be met by entrepreneurs in order to receive assistance? 3. What difficulties do entrepreneurs face during the project application and implementation? (original abstract)
Twórcy
Bibliografia
  • Art. 5 ust 3 i 4 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia października 2007 roku w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz.U. 2007. nr 193. poz. 1399 z późn. zm).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171225081

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.