PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | 205 Unifikacja programów nauczania przedmiotów ilościowych | 27--31
Tytuł artykułu

Jak obliczać ryzyko portfela realizowanego w warunkach krótkiej sprzedaży

Autorzy
Warianty tytułu
How to Calculate Portfolio Risk Under Short Sale
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Praca ta została napisana w związku z jubileuszem 80-lecia Pana Profesora Władysława Welfe wybitnego polskiego ekonometryka i statystyka, członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Jubilat nie zajmował się zagadnieniami związanymi z teorią portfolio selection, ale w swoich pracach zamieszczał zawsze nowe, tak pomysły naukowe, bądź po nowemu komentował znane już wyniki. Pomyślałem sobie, że z okazji tak wspaniałego jubileuszu trzeba przedłożyć pracę, która zawiera nowy wynik. Jest nim sposób obliczania ryzyka portfela realizowanego w warunkach krótkiej sprzedaży, przy tym nie wyznacza się ani samego portfela, ani też wektora mnożników Lagrange'a mimo, że samo ryzyko S2 (p) jest iloczynem skalarnym wektora wspomnianych mnożników przez kolumnę wyrazów wolnych układu równań stanowiących warunki ograniczające nałożone na składowe wektora stanowiącego ów portfel lokat realizowany w warunkach krótkiej sprzedaży. Po tych uwagach wstępnych przechodzimy do prezentacji spraw zasadniczych. (fragment tekstu)
EN
In the work a way to calculate portfolio risk under short sale is presented. The risk is a scalar product of the Lagrange multipliers vector and the column of free items in the equation system of limiting conditions imposed on the elements of vector P. It is shown that it is possible to give it without the necessity of prior determining all factors of the mentioned product. (original abstract)
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Warszawie
Bibliografia
  • Kolupa M. (2007), Jak ustalić znak i-tej składowej k-wymiarowego portfela lokat realizowanego w warunkach krótkiej sprzedaży. "Przegląd Statystyczny" 1/2007 (praca przyjęta do druku).
  • Kolupa M., Deptuła R. (2002), O pewnych zagadnieniach związanych z konstrukcją, portfela w warunkach krótkiej sprzedaży, "Przegląd Statystyczny" 3/2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171225159

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.