PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 52 | 237--246
Tytuł artykułu

Wybrane metody optymalizacji podatkowej przedsiębiorstw

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Methods of Tax Optimization of Enterprises
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Optymalizacja podatkowa to pojęcie bardzo często postrzegane pejoratywnie, mylone jest bowiem ze zjawiskiem uchylania się od podatków. Tymczasem są to dwa odrębne pojęcia, które różni przede wszystkim stosunek do obowiązującego prawa. Przez uchylanie się od podatków należy rozumieć celowe działanie podatników polegające na świadomym wprowadzeniu w błąd organów podatkowych, aby zmniejszyć wysokość należnych podatków lub całkowicie wyeliminować konieczność ich płacenia. Optymalizacja podatkowa to przemyślana polityka podatkowa przedsiębiorstwa, której celem jest efektywne zmniejszenie obciążeń podatkowych firmy....Zwiększający się z roku na rok fiskalizm państwa sprawia, że przedsiębiorstwa, które chcą efektywnie funkcjonować na rynku powinny przeanalizować możliwości zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą zredukować wymiar płaconego podatku. Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej tego świadomi, choć braki w wiedzy kadr zarządczych firm, zwłaszcza mikro- i małych przedsiębiorstw sprawiają, że z reguły nie wykorzystują w pełni wszystkich możliwości obniżenia opłat podatkowych.(fragment tekstu)
EN
The increasing fiscal stringency of state makes the process of tax optimization becomes a necessity for enterprises. The purpose of this article is to discuss the most important optimization methods of income tax and tax on goods and services. (original abstract)
Twórcy
autor
  • Politechnika Lubelska
Bibliografia
  • Czarna Lista barier dla rozwoju przedsiębiorczości 2010, Polska Konferencja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Warszawa, kwiecień 2010.
  • Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997.
  • Paying Taxes 2012.The global picture, World Bank Group and PricewaterhouseCoopers, 10 listopada 2011.
  • Ustawa o podatku od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991.
  • Ustawa o podatku od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992.
  • Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171225371

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.