Czasopismo
2011
|
Integracja i globalizacja w wybranych dziedzinach współczesnego życia gospodarczego
|
369--385
Tytuł artykułu
Warianty tytułu
Języki publikacji
Abstrakty
W wyniku przemian społecznych, gosopdarczych i politycznych na przełomie XX i XXI wieku nastąpiła zmiana priorytetów na polskim rynku pracy w odniesieniu do poziomu przygotowania zawodowego. Wykształcenie zyskało wysoką wartość. Istnieje silna korelacja pomiędzy wykształceniem a wynagrodzeniem, które w wielu przedsiębiorstwach jest uwarunkowane kwalifikacjami i umiejętnościami, a zatem pośrednio poziomem i jakością wykształcenia. Niemiecka nauka i niemiecki system szkolnictwa wyższego od dawna znajdują się na bardzo wysokim poziomie, choć w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się głosy podnoszące problem kryzysu w szkolnictwie wyższym w Niemczech. (...) Podkreślić jednak należy, że problemy, z którymi borykają się uczelnie wyższe w Niemczech mają inny charakter niż trudności, z którymi mamy do czynienia w Polsce. Jednak w obu krajach zmiany na rynku pracy, zorientowane na rosnące znaczenie umiejętności praktycznych, stawia zarówno przed polskim, jak i niemieckim systemem szkolnictwa wyższego nowe wyzwania, związane z jak największym zbliżeniem teorii do praktyki zawodowej. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
369--385
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
- Biała Księga. Nauczanie i uczenie się. Na drodze do uczącego się społeczeństwa. Komisja Europejska (1995), Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP, Warszawa 1997.
- Eurydice, The system of Education in Poland. Foundation for the Developement of the Educational System, Socrates Programme, Warszawa 2005.
- Jakość kształcenia ekonomicznego. Red. M. Rocki. PTE, Warszawa 2009.
- Kabaj M., Jeruszka U.: Lepsze przygotowanie absolwentów szkół wyższych do potrzeb gospodarki i funkcjonowania na rynku pracy. Ekspertyza. IPiSS. Warszawa marzec 2009.
- Polskie szkolnictwo wyższe odstaje od zachodniego. http://www.wnp.pl/informacje/polskie-szkolnictwo-wyzsze-odstaje-od-zachodniego,98600_1_0_0.html
- Proces boloński - reforma szkolnictwa wyższego w ciągu najbliższych dziesięciu lat. IP/09/615, Bruksela, 22 kwietnia 2009.
- Przyłębski A.: Kryzys szkolnictwa wyższego w Niemczech - mit czy rzeczywistość? "Humaniora. Biuletyn" 2004, nr 16.
- Schidorowitz M.: Niemcy: ośrodek naukowo-badawczy. Lublin http://www.kul.pl/files/178/2.pdf (20.11.2009).
- Zahorska M., Walczak D.: Polski system edukacyjny a rynki pracy w Unii Europejskiej. "Analizy i Opinie" 2005, nr 51.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171225435