PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 43, t. 2 | 1199--1205
Tytuł artykułu

Wybrane elementy eurozarządzania

Warianty tytułu
Chosen Elements of Euromanagement
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wejście Polski do Unii Europejskiej oznacza z jednej strony to, że jako państwo jesteśmy w Europie bez granic, protekcjonizmu i barier celnych, jesteśmy w wielkim rynku europejskim liczącym ponad 350 min konsumentów, charakteryzującym się wysoką dynamiką wzrostu i zdolnością do generowania miejsc pracy. Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oznacza to nasilenie procesów globalizacji i konsolidacji przedsiębiorstw w skali międzynarodowej i globalnej oraz częściową zmianę konturów konkurencji. Z drugiej strony, pełne otwarcie polskich granic dla firm zagranicznych spowoduje liberalizację transportu, przyśpieszy restrukturyzację przedsiębiorstw i wzrost ich produktywności, nasili procesy przejęć i fuzji, i tworzenia aliansów, a także wzmoże konkurencję i wszelkie konsekwencje techniczno-ekonomiczne i społeczne z tego wynikające. Przed polskimi przedsiębiorstwami pojawią się nowe, poważne zadania i problemy. Podstawowym zadaniem, wydaje się, będzie konieczność dostosowania się do norm obowiązujących w UE, to jest między innymi zwiększenia produktywności, racjonalizacji i obniżki kosztów, spełnienia norm jakości i ochrony środowiska, wzmożenia procesów innowacyjnych i przyśpieszenia wprowadzenia na rynek nowości, podjęcia skutecznej, a jednocześnie uczciwej konkurencji z przedsiębiorcami zdecydowanymi zdobyć jak największy udział w polskim rynku i tym podobne zadania. (fragment tekstu)
EN
Nowadays problems of euromanagement become to be, for the obvious reasons, a focal point in management. It is usually formulated and defined as a set rules or principles. This is how this article addresses the problem. The author also points to a specifics and constituencies for these rules formulating in European environment. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • J. PENC Przedsiębiorstwo w burzliwym otoczeniu. Procesy adaptacji i współpracy. OPO Bydgoszcz 2002, s.75
  • BLOOM, E . CAŁORI, PH . DE WOOT Zarządzanie europejskie, Poltext,W-wa 1999
  • M. YOSHIMORI Różne pojmowanie roli przedsiębiorstwa, "Zarządzanie na świecie" 1998 nr 8, str . 12
  • W. GASPARSKI Programy etyczne firm i ich projektowanie Master of Business Administration 2000 /03 s. 15
  • L. ZBIEGIEŃ-MACIĄG Etyka w zarządzaniu Centrum Informacji Menedżera W-wa 1999 s. 34
  • B. PEŁKA Zarządzanie przedsiębiorstwami i menedżeryzm Orgmasz W - wa 1999 str. 161
  • A.K. KOŹMIŃSKI: Zarządzanie międzynarodowe. PWE W -wa 1999 S. 243
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171225449

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.