PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 40 | 144--165
Tytuł artykułu

Polityka innowacyjna Berlina

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W ostatnich latach Berlin, do niedawna podupadające miasto przestarzałego przemysłu, całkowicie zależne od subwencji przyznawanych ze względów politycznych, stworzył silne podstawy budowy gospodarki opartej na wiedzy, jak również stał się urbanistycznym wzorem rekonstrukcji i odbudowy oraz centrum kulturalnym. Cały czas boryka się jednak z nową rolą: stolicy państwa, ze zmianą mentalności obywateli i budową pozycji miasta w kraju i za granicą. Wypracowane w takiej sytuacji doświadczenia Berlina i jego strategia rozwoju, zwłaszcza w dziedzinie polityki innowacyjnej, mogą być inspiracją dla polskich miast, tworzących koncepcję rozwoju, ze względu na swoją kompleksowość. Drogą rozwoju, którą wybrał Berlin, jest budowa społeczeństwa informacyjnego oraz rozwój gospodarki opartej na działalności innowacyjnej. Miasto zamierza ubiegać się o tytuł "Światowej stolicy wiedzy 2016" - przyznawany przez ONZ od 2010 r. miastom, które w sposób przykładowy wykorzystują potencjał nauki, kultury, edukacji do rozwiązywania swoich problemów gospodarczych, społecznych i politycznych oraz do budowy nowych, opartych na trwałych podstawach, warunków życia zarówno w mieście, jak i w otaczającym go regionie. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić przyjętą przez władze Berlina strategię z podziałem na założenia, cele oraz sposoby ich realizacji. Autorzy strategii zgłosili także pewne postulaty, które mają wspomóc działania strategiczne. Przyjęta przeze mnie kolejność omawiania zakłada opis każdej części strategii, warunkujących ją założeń, postulowanych oraz podejmowanych działań oraz próbę oceny, tam gdzie to możliwe, etapu jej realizacji. Fragmenty teoretyczne służą osadzeniu strategii w obowiązujących koncepcjach naukowych. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
144--165
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Die Berlin Studie. Strategien fur die Stadt, 2000, Regionverlag, Berlin.
  • Domański R., Regionalny poziom gospodarki uczącej się, 2000, Czasopismo Geograficzne, t. LXXI, nr 3-4.
  • Heuer H., 2000, Berlin 2010. Global City des Wissens, Regionverlag, Berlin.
  • Jahresbericht 2000, 2001, Technologiestiftung Berlin.
  • Das verarbeitende Gewerbe Berlins im Strukturwandel. Tatigkeitsprofil und Verflechtung mit dem Dienstleistungssektor, 2002, Deutsches Institut fur Wirtschaftsforschung, Senatsverwaltung fur Wirtschaft, Arbeit und Frauen, Berlin.
  • Zukunftssicherung durch Innovation. Profil, Potential und Strategien der Unternehmen in Berlin, 1997, Deutsches Institut fur Wirtschaftsforschung, Regionverlag, Berlin.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171225761

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.