PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 41 | 255--263
Tytuł artykułu

Metody wyceny rezerw

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Methods of Measurement of Provisions
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Szczególnie istotną kwestią dotyczącą rezerw tworzonych w rachunkowości jest sposób ich wyceny. Jednostki gospodarcze tworzą rezerwy z różnych tytułów, często jako efekt obowiązku prawnego. Określanie wartości rezerw, ze względu na ich niepewny charakter i towarzyszące im ryzyko, związane jest z przewidywaniami, szacunkiem, określaniem prawdopodobieństwa, uwzględnianiem wielu informacji bieżących i historycznych. Często do wyceny rezerw jednostki muszą stosować skomplikowane metody wyceny oparte na wielu za-łożeniach. Ponieważ wartość rezerwy może mieć istotny wpływ na obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki i jej wynik finansowy, dlatego tak ważna jest prawidłowa ich wycena, zapewniająca wiarygodność informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym. Artykuł poświęcony jest problematyce wyceny rezerw. Jego celem jest przedstawienie podstawowych metod i zasad wyceny rezerw.(fragment tekstu)
EN
The article deals with the issue of measurement of provisions. The aim of arti-cle is to present general methods and principles of measurement provisions, as well to characterize specific methods of measurement of provisions used to measurement of provisions for deferred taxes and Employee Benefits.(original abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Krzywda D.: Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów i zobowiązania wa-runkowe, "Rachunkowość" nr 9, 2008.
  • KSR 6 "Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe". Załącznik do uchwały nr 7/08 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 14 października 2008 r.
  • Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 2007, SKwP, IASB, Warszawa Londyn 2007.
  • MSR 37 Rezerwy zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe, red. S. Sojak. Difin, Warszawa 2007.
  • Poniatowska L.: Metody rozliczania podatków odroczonych w regulacjach polskiego i międzynarodowego prawa o rachunkowości. "Zeszyty Teoretyczne Rady Naukowej" t.56, 2000.
  • Poniatowska L.: Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w świetle polskiego i międzynarodowego prawa o rachunkowości. "Zeszyty Teo-retyczne Rachunkowości" t.1 (57), 2000.
  • Ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości, DzU z 2009 r. Nr 152, poz. 1223.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171225999

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.