PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2009 | nr 6 | 53--60
Tytuł artykułu

Zatrudnienie sezonowe w turystyce - perspektywa przedsiębiorców

Warianty tytułu
Seasonal Employment in Tourism - Entrepreneurs' Perspective
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Praca sezonowa jest ważną formą aktywizacji sytuacji na rynku pracy. Jest ona również istotnym sposobem nabycia - w przypadku młodzieży uczącej się - umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego. Wśród podejmujących takie prace dominuje młodzież - uczniowie i studenci, podczas gdy niewielki udział mają bezrobotni. Dzięki zatrudnieniu sezonowemu następuje zwiększenie elastyczności zatrudnienia i dostosowanie działalności przedsiębiorców do wahań popytu na ich usługi. Tendencja ta jest trwała, co potwierdza fakt, że przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej formy pracy, nie zamierzają z niej rezygnować w przyszłości. Cechy zatrudnienia sezonowego są zróżnicowane zależnie od atrakcyjności turystycznej danego regionu. W regionach atrakcyjnych turystycznie, o silnie rozbudowanej bazie wypoczynkowej (np. woj. pomorskie i w mniejszym stopniu woj. podlaskie), zatrudnia się pracowników sezonowych głównie w celu zaspokojenia zwiększonego popytu na usługi. W innych województwach, np. w woj. mazowieckim, zatrudnienie sezonowe jest wykorzystywane głównie do obsadzania stanowisk pracowników w okresie urlopów. (fragment tekstu)
EN
In their article, the authors present the subject matters of seasonal work from the point of view of enterprises. They discuss the scope of seasonal employment at enterprises, way of acquisition of seasonal employees and conditions of their employment, as well as the reasons, benefits and barriers in employment of seasonal workers at enterprises of various sizes. (original abstract)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
53--60
Opis fizyczny
Twórcy
  • Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w Warszawie
  • Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w Warszawie
Bibliografia
  • Charakterystyka i ocena stanu faktycznego zatrudnienia pracowników sezonowych w turystyce, praca wykonana na zamówienie Ministerstwa Sportu i Turystyki, kier. T. Smuga, IBRKK, Warszawa 2007.
  • Instytucje otoczenia sektora turystyki i ich skuteczność w walce z szarą strefą na rynku usług turystycznych, praca wykonana na zamówienie Ministerstwa Sportu i Turystyki, kier. T. Smuga, IBRKK, Warszawa 2007.
  • M. Bednarski, L. Machol-Zajda, Elastyczne formy zatrudnienia I organizacji pracy a popyt na pracę w Polsce, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa 2003.
  • Regionalne zróżnicowanie wykorzystania narzędzi rynku pracy a ograniczanie bezrobocia, red. U. Kłosiewicz-Górecka, B. Slomińska, IBRKK, Warszawa 2008.
  • Sezonowe zatrudnienie w przedsiębiorstwach sektora usług turystycznych, praca wykonana na zamówienie Ministerstwa Sportu i Turystyki, kier. T. Smuga, IBRKK, Warszawa 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171226307

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.