PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 41 | 220--229
Tytuł artykułu

Efektywność inwestycji portfela akcji zbudowanego z wykorzystaniem klasycznego modelu Markowitza

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rok 2000 przyniósł spadki cen akcji na GPW. Było to poprzedzone gwałtownymi wzrostami, wywołanymi głównie przez tzw. spółki nowej ekonomii, a więc zajmujące się, a często ogłaszające, iż zamiast podstawowej działalności, na przykład produkcji butów będą się zajmować Internetem. Bardzo dynamiczne wzrosty, występujące od ponad 3 lat na giełdzie amerykańskiej, zamieniły się w równie dynamiczne spadki. Inwestorzy po prostu zauważyli, że akcje spółek, które nie przynoszą zysków, nie mogą w nieskończoność rosnąć. Spadki notowań i ujemne korekty prognoz finansowych dotknęły na świecie także solidne spółki, zajmujące się rzeczywiście zaawansowaną technologią (np. Cisco, Intel, Oracle). W Polsce liderami spadków były spółki informatyczne (Optimus, Prokom, ComArch), co pociągnęło za sobą również spadki spółek innych branż. Pewnym sygnałem zbliżającego się załamania rynku mogła być wyprzedaż kontrolnego pakietu akcji Optimus S.A., przez założyciela i głównego akcjonariusza, po cenie znacznie niższej od wyceny akcji, obowiązującej na giełdzie. Nie po raz pierwszy więc wycofanie się z inwestycji przez znacznego akcjonariusza, poprzedza dość znaczny spadek notowań cen akcji. Spadki cen akcji pociągnęły za sobą słabe wyniki funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. W tej rzeczywistości rodzi się pytanie, jakie wyniki inwestycyjne osiągnąłby portfel zbudowany z wykorzystaniem klasycznej teorii Markowitza. Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu portfel zbudowany na bazie teoretycznego modelu może być w okresie znacznych wahań kursów akcji na giełdzie konkurencyjny w stosunku do portfeli zbudowanych na bazie indeksów giełdowych. W artykule podano również propozycje modyfikacji klasycznego modelu Markowitza. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
220--229
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Głowacki G., Zastosowanie technologii Hurtowni Danych do badania powiązań kapitałowych, struktur akcjonariatu oraz zmian cen akcji na giełdzie papierów wartościowych, Materiały z konferencji "Modelowanie preferencji a ryzyko".
  • Haugen R.A., Teoria nowoczesnego inwestowania, Wig-Press, Warszawa 1996.
  • Jurczyk P., Próba konstrukcji efektywnego portfela akcji przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, praca magisterska, Toruń 1999.
  • Tarczyński, Rynki kapitałowe. Metody ilościowe, Placet, Warszawa 1997.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171229135

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.