PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 1-2 | 37--47
Tytuł artykułu

Problem transferu ryzyka i jego kosztów

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Artykuł opisuje zjawisko transferu ryzyka i jego kosztów w sektorze bankowym podczas ostatniego kryzysu finansowego. Problem został zobrazowany na przykładzie analizy kredytowych instrumentów pochodnych CDS. Autorka zwraca uwagę na niedoszacowywanie ryzyka transakcyjnego i lekceważenie adekwatnego zabezpieczania ryzyka transakcji przez uczestników rynku finansowego. Brak zakupu stosownych instrumentów pochodnych i/lub utrzymania odpowiedniej wielkości kapitałów własnych w systemie bankowym generuje ryzyko systemowe. Niedoszacowanie ryzyka powoduje, że jego transfer do otoczenia trafia jako koszt, którego nikt nie ponosił. Kumulacja tego ryzyka w światowej gospodarce doprowadziła w efekcie, po przekroczeniu bezpiecznego poziomu, do kryzysu finansowego. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
37--47
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • Acharya V.V. 2001. A Theory of Systemic Risk and Design of Prudential Bank Regulation, New York: University of New York.
  • Board of Governors of the Federal Reserve System. 30-MAY-2001. Policy Statement on Payments System Risk. Docket
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171233365

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.