PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | 211 Wybrane problemy gospodarki elektronicznej | 33--41
Tytuł artykułu

Mikropłatności a otoczenie prawne - analiza na podstawie sytuacji w Polsce

Warianty tytułu
Micropayments and Legal Regulations - Analysis Based on Situation in Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Z treści artykułu widać wyraźnie, że teoretycznie w pełni zabezpieczone od strony prawnej są systemy mikropłatności oparte na koncepcji pieniądza elektronicznego. Interesujący wydaje się jednak problem, czy systemy mikropłatności nietraktowane - w myśl odpowiednich ustaw - jako pochodne pieniądza elektronicznego, powinny być w ściślejszy sposób regulowane. W związku z tym, według autora, zagadnieniem ważnym, zasługującym na przeanalizowanie jest problem, czy pewne systemy mikropłatności nie wykorzystują luk w prawie do uniknięcia kontroli odpowiednich organów nadzorczych? Warta rozważenia jest kwestia, czy np. celowe niespełnienie warunków któregoś z elementów składowych definicji pieniądza elektronicznego, nie jest zręczną próbą uwolnienia tak emitowanej pseudogotówki elektronicznej od odgórnej kontroli państwa? Sprawa ta może nie być zauważalna w chwili obecnej, ze względu na fakt braku pełnego rozpowszechnienia systemów mikropłatności, ale w przyszłości może stanowić potencjalne źródło problemów i nadużyć. (fragment tekstu)
EN
In this article author presents micropayments systems and their legal regulations. He especially takes into consideration situation in Poland. In article author concentrates mainly on electronic money but also describes other solutions existing on this field. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • Zakonnik Ł., Mikropłatności na polskim rynku internetowym, XI Konferencja Sieci i Systemy Informatyczne, Łódź 2003.
  • http://www.birches.org/dgwb/av/pdf/9806_newpay.pdf, 10.11.2004 r.
  • Janowicz R., Klepacz R., Pieniądz elektroniczny na świecie: istota i zastosowanie elektronicznej portmonetki, Biblioteka Menadżera i Bankowca, Warszawa 2002, s. 23.
  • Maśląg A., Pieniądz elektroniczny, "Materiały i Studia NBP", z. 127, Warszawa 2001, s. 26-27.
  • Janowicz R., Klepacz R., Pieniądz elektroniczny na świecie: istota i zastosowanie elektronicznej portmonetki, Warszawa 2002, s. 75-79.
  • http://www.isoc.org/inet98/proceedings/3f/3f_2.htm, 10.11.2004 r.
  • http://www.firs_tmonday.dk/issues/issue2_7/berentsen/index.html, 10.11.2004 r.
  • Zieliński Т., Monetarne dylematy emisji pieniądza elektronicznego, Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu nr 954, Wrocław 2002, s. 226.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171235643

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.