PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 50 | 153--162
Tytuł artykułu

Uruchomienie zasobów wiedzy jako alternatywa dla dotychczasowego sposobu transformacji gospodarki

Warianty tytułu
Mobilisation of Knowledge as an Alternative to Current Methods of Economic Transformation
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Procesy transformacyjne gospodarki na obecnym ich etapie grzęzną w nieskuteczności decyzji i działań i, nawet mimo postępów w niektórych dziedzinach, niezbędny jest nowy impuls w polityce i zarządzaniu gospodarką. Impuls taki nie pojawi się jednak sam przez się, jeśli nie dokonamy jakościowych zmian w dotychczasowym podejściu do transformacji gospodarki oraz - prowadzącej do tego - polityki gospodarczej. Obecny teoretyczny model zmian jest niezwykle pojemny i rozciąga się od skrajnego liberalizmu do zupełnie mglistych koncepcji socjalizmu rynkowego (rodzinnego?). Prowadzone w ramach tak "rozdętego" modelu dyskusje z teoretycznego punktu widzenia zapewne mają sens, jednak w płaszczyźnie praktycznej powodują jedynie zamieszanie. W praktyce bowiem nie da się określić "ścieżki dojścia" do jakiegokolwiek modelu teoretycznego, gdyż nie da się zbudować takiego modelu w płaszczyźnie aplikacyjnej (szczególnie w dłuższym czasie, a taki jest niezbędny na poziomie makroekonomicznym). Mówiąc obrazowo; dziś nie jest nam potrzebny jednoznacznie wytyczony kierunek budowanej drogi, natomiast niezbędne jest wytworzenie jasnych reguł jej budowy. Korekty kierunku (np. stosownie do światowych, czy krajowych uwarunkowań ekonomicznych) są możliwe w dowolnych terminach późniejszych. Zatem dobrze by było, aby istniała wyraźnie określona wizja zmian naszej gospodarki, ale nie jest to warunek konieczny do racjonalnego ich przeprowadzenia. Konieczne natomiast jest "zakotwiczenie" obecnej (mniej lub bardziej określonej) wizji w warunkach naszej rzeczywistości gospodarczej. Wynika z tego, że docelowa wizja naszej gospodarki (społeczeństwa) będzie taka, jaką dzisiaj zaczniemy budować. "Zakotwiczenie" procesu zmian na obecnym etapie rozwoju wymaga oparcia się na takim zasobie (zasobach) i sposobie jego (ich) wykorzystania, które uruchomiłyby określony dynamizm zmian. Bez tego wszelkie próby tych zmian pozostaną nieskuteczne. Dziś nie ulega już wątpliwości, że zasobem tym jest wiedza. (fragment tekstu)
EN
The primary aim of this paper is to present a notion of mobilising knowledge resources as an alternative to present methods of transforming the economy. The author's starting point is a thesis that a specific vision of economic changes, and the "anchoring" of such vision in economic reality is a sine qua non for an effective transformation of the economy. Later in the paper, the author analyses a significance of knowledge as a resource in Poland; reasons for a limited demand for knowledge; and a phenomenon of creating entrepreneurship and knowledge. In concluding the paper, the author shows opportunities afforded by a new formula of knowledge-based competitiveness, and outlines premises for a research project aimed at developing a knowledge creation system. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
153--162
Opis fizyczny
Twórcy
  • Politechnika Wrocławska
Bibliografia
  • Dunin-Wąsowicz S., Blaski i cienie "gospodarki oddziałów", "Rzeczpospolita" 228 z 29-30 września 2001.
  • Kwiatkowski S., Przedsiębiorczość intelektualna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.
  • Moszkowicz M., Państwo i gospodarka - konieczność zmiany formuły działania, referat wygłoszony na posiedzeniu RSSG w dniu 13.12.02 r. (w druku).
  • Noga A., Przedsiębiorczość a polityka ekonomiczna, VII kongres ekonomistów, Sesja IV, Przedsiębiorczość i konkurencyjność, Warszawa 2001.
  • Wolf S., Neue Lehmkulturen und globale Wissensokonomie - Bildung als integraler Bestandteil der Unternehmenskultur, referat wygłoszony na konferencji: Globalisierung - Risiko oder Chance fur Osteuropa, Chelice (Czechy) 3-5. 07.03 r.
  • Zybala A., Lokalna niemoc menedżera, "Rzeczpospolita" 269 z 17-18 listopada 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171236397

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.