PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 50 | 261--264
Tytuł artykułu

Postępowanie podmiotów decyzyjnych w warunkach kryzysu

Autorzy
Warianty tytułu
Behaviour of Decision-Makers under Conditions of Crisis
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pojawienie się kryzysu w organizacji jest najczęściej zdarzeniem niespodziewanym i dotkliwym ze względu na małe szanse przewidzenia skutków jego wystąpienia oraz możliwości odpowiedniego przygotowania się do jego przezwyciężenia. Kryzys definiowany jest jako naruszenie dotychczasowej równowagi określonych sił czy stabilnego funkcjonowania. Źródeł pojawienia się kryzysu poszukuje się zarówno w otoczeniu zewnętrznym nieustannie generującym zmiany, jak i we wnętrzu organizacji, jako zbiorze elementów/systemie nie tylko odbierającym bodźce zewnętrzne, ale i samym je tworzące. Kryzys to stan określany jako przejściowy, od jednego przeszłego do pożądanego przyszłego i w tym kontekście traktowany jest jako problem decyzyjny lub ich większy zbiór. Stan ten traktowany jest przez podmioty decyzyjne nie zawsze jako zjawisko negatywne, ale często jako pozytywne, tworzące wyzwania, ale i mogące być początkiem spektakularnego sukcesu. Niezależnie od tego, z jakim dziedzinowym rodzajem kryzysu w organizacji mamy do czynienia, zdiagnozowanie tego stanu przez decydenta stanowi początek prawidłowego określenia wszystkich problemów decyzyjnych związanych z danym kryzysem. (fragment tekstu)
EN
The article presents methods of analysis of crisis situations and how managers decide in crisis circumstances. To emphasize practical aspects the author realized research in some polish enterprises. From the investigations it appears that managers take the decisions rather disorderly than in good order and methodical. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
261--264
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Skalik J., Zmiana a kryzys organizacji, w: Zmiana warunkiem sukcesu. Zarządzanie przełomu wieków, red. J. Skalik, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa, Wydawnictwo AE im. O. Langego we Wrocławiu, Wrocław 2000.
  • Urbanowska-Sojkin E., Zarządzanie przedsiębiorstwem. Od kryzysu do sukcesu, Wyd. AE w Poznaniu, Poznań 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171236553

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.