PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 50 | 276--287
Tytuł artykułu

Czy Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" S.A. stoi w obliczu kryzysu?

Warianty tytułu
Is Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" S.A. Facing a Crisis?
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Węgiel brunatny jest konkurencyjnym w stosunku do pozostałych paliw nośnikiem energii pierwotnej wykorzystywanym do produkcji energii elektrycznej. Sektor elektroenergetyki oparty na węglu brunatnym jest producentem konkurencyjnym energii elektrycznej, ale jego perspektywy zależą w dużym stopniu od uwarunkowań zewnętrznych (sytuacja na rynkach energetycznych po wejściu Polski do UE, polityka rządu w zakresie prywatyzacji sektora, możliwości pozyskania kapitału na inwestycje modernizacyjne, efektywnego sposobu rozwiązania problemu kontraktów długoterminowych). Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" S.A. narażona jest na zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne, zarówno bieżące, jak i w długiej perspektywie. Zarząd kopalni zmuszony jest zarządzać w warunkach kryzysowych oraz zmian wymuszonych przez zewnętrzne i wewnętrzne czynniki. Zarząd kopalni podjął i podejmuje działania dla zminimalizowania lub wyeliminowania skutków zagrożeń zarówno bieżących jak i perspektywicznych. Rodzaje działań, ich zakres i czasokresy są adekwatne do możliwości finansowych i techniczno-technologicznych kopalni. Zarząd kopalni w swoich działaniach stara się minimalizować negatywne skutki społeczne. Perspektywiczny rozwój kopalni zarząd opiera na uzgodnionej z ZE PAK S.A. wariantowej strategii uwzględniającej również powiązanie kapitałowe z zespołem elektrowni. (fragment tekstu)
EN
The article presents a role of brown coal as a carrier of primary power used to produce electricity. Figures are provided to illustrate the mining of brown coal in Polish coal fields, and the production of brown coal-based electricity. It is shown that brown coal is competitive as a primary carrier of power used to produce electricity. A description of Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" S.A. is then provided, accompanied by a breakdown of the Konin coal field resources. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
276--287
Opis fizyczny
Twórcy
  • Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" S.A.
  • Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" S.A.; Komisja Rozwoju i Badań EUROCOAL w Brukseli
  • Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" S.A.; Sekcja Ekonomiki i Organizacji Górnictwa przy Komitecie Górnictwa PAN w Krakowie
Bibliografia
  • Kozłowski Z., Rola węgla brunatnego w energetyce w perspektywie XXI wieku, materiały z XVI Konferencji pt. Przyszłość energetyczna Polski, Kraków 2002.
  • Braunkohle 2003. DEBRIV 2003.
  • "Węgiel Brunatny" 2003, nr 1 (42).
  • Materiały własne KWB "Konin".
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171236567

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.