PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 64 | 249--263
Tytuł artykułu

O ograniczoności dopuszczalnych procesów wzrostu w modelach wielowymiarowych

Warianty tytułu
On Boundedness of Feasible Processes in Multi-Product Growth Models
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W artykule analizowany jest model, w którym nakłady pracy występują w sposób jawny, choć nie rosną w stałym tempie. Scharakteryzowano przekształcenie technologiczne za pomocą dwóch liczb, opisujących możliwości produkcyjne gospodarki w długim okresie. Ponadto wskazano zbiory (zależne od wcześniej wymienionych liczb), do których zbieżne są wszystkie procesy wzrostu niezależnie od stanu początkowego oraz oceniono tempo/czas dojścia do otoczeń tych zbiorów. (fragment tekstu)
EN
A bound on long-term per capita production is shown to exists in an economy with non-constant labor growth rate and labor indispensability. This bound does not depend on initial state of the economy. Further, technology is characterized in terms of two numbers dependent on labor productivity and long-term growth possibilities, respectively - these numbers need not to be equal as an example shows. Also a bound on convergence period from a compact per capita inputs set S toward a compact subset of production per capita possibilities - the bound does not depend on the choice of initial set S, though it depends on at least one of the above mentioned numbers. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
249--263
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Brock, W., On Existence of Weakly-Maximal Programmes in a Multi-Sector Economy, Review of Economic Studies 1970, 37, 275-280.
  • Gale, D., On Optimal Development in a Multi-Sector Economy, Review of Economic Studies, 1967, 34, 1-18.
  • Levin, V., Some Applications of Set-Valued Mappings in Mathematical Economics, Journal of Mathematical Economics 1991, 20, 69-87.
  • Lucas, R., Stokey, N., Recursive Methods in Economic Dynamics, Academic Press, 1989.
  • McKenzie, L., Optimal Economic Growth, Turnpike Theorems and Comparative Dynamics, w: K. Arrow, M. Intriligator (eds.), Handbook of Mathematical Economics, vol. 4. Elsevier Science Publishers, 1986.
  • Nikaido, H., Convex Structures and Economic Theory, Academic Press, 1968.
  • Peleg, B., Ryder, H., On Optimal Consumption Plans in a Multi-Sector Economy, Review of Economic Studies 1972, 39, 159-169.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171238067

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.