PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | nr 1 | 4--7
Tytuł artykułu

Trudności w określaniu problemu badawczego w naukach o zarządzaniu

Warianty tytułu
The Issue with the Research Problem in the Management Science
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W naukach o zarządzaniu napotyka się na duże trudności w formułowaniu problemu badawczego. Wynika to z charakteru tych nauk. Zajmują się one przede wszystkim zmieniającą się rzeczywistością. Ponadto negatywny wpływ na nauki o zarządzaniu wywiera otoczenie. Ta sytuacja prowadzi do poszerzania zakresu podejmowanych problemów badawczych. Polega ono na tworzeniu nieistniejącej lub mało znaczącej luki poznawczej lub metodycznej, nadawaniu współczesności wyjątkowego charakteru i odnoszeniu do drobnych problemów zjawisk o szerszej skali. Taka prezentacja utrudnia weryfikację i wyjaśnienie podjętych problemów badawczych. Dlatego konieczne są działania zmierzające do likwidacji i/lub osłabienia tych zjawisk. (abstrakt oryginalny)
EN
The Management Sciences encountered great difficulties in formulating a research problem. It results from the nature of these sciences. They deal with ever-changing reality. Moreover, Management Sciences are also influenced by surroundings. This situation leads to the need to exaggerate the research problem. It involves coming up with cognitive or methodological gaps, broadcasting contemporary and unique character to minor problems and relating small problems to events of a larger scale. Exaggeration makes the verification difficult. Action is therefore necessary to eliminate are/or at least to weaken these phenomena. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
4--7
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • M. CIESIELSKI, Metodologiczne problemy habilitacji w naukach o zarządzaniu, "Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów SGH" nr 116, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2012.
  • A. M. JESZKA, Problemy badawcze i hipotezy w naukach o zarządzaniu, maszynopis, Katedra Logistyki i Transportu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań 2012.
  • S. ANDRESKI, Czarnoksięstwo w naukach społecznych, Oficyna Naukowa, Warszawa 2002, s. 74.
  • W. SOMBART, Żydzi i życie gospodarcze, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2010, s. 160-161.
  • M. CIESIELSKI, Kolokwia habilitacyjne w naukach o zarządzaniu, "Przegląd Organizacji" nr 12/2011.
  • M. CIESIELSKI, Magia słowa w naukach o zarządzaniu, "Przegląd Organizacji" nr 5/2012.
  • B. SMART, Postmodernizm, Zysk i S-ka, Poznań 1999, s. 16.
  • J. SUCH, Problemy weryfikacji wiedzy, PWN, Warszawa 1975, s. 136.
  • T. GOSPODAREK, Modelowanie w naukach o zarządzaniu oparte na metodzie programów badawczych i formalizmie reprezentatywnym, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2009, s. 36.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171240395

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.