PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 88 Gospodarka elektroniczna: wyzwania rozwojowe. T. 2 | 615--624
Tytuł artykułu

Działalność organu regulacyjnego na polskim rynku telekomunikacyjnym w latach 2006-2011

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Activity of the Regulatory Authority on the Polish Telecommunications Market in the Years 2006-2011
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Najszybszy rozwój, zarówno jeśli chodzi o tempo, jak i zakres zmian, nastąpił na rynku telefonii komórkowej oraz dostępu do Internetu. W obu tych segmentach nastąpił znaczący wzrost w zakresie wartości sprzedaży i liczby klientów. Inaczej wyglądała natomiast sytuacja na rynku telefonii stacjonarnej, gdzie od kilku lat zmniejsza się sukcesywnie liczba klientów i wielkość sprzedaży. Sytuacja taka nie wynika jednak z działań regulatora, ale z rozwoju technologii oraz zmian preferencji klientów, którzy coraz częściej rezygnują z usług stacjonarnych, zastępując je usługami komórkowymi lub opartymi na technologii VoIP. Niezależnie od kurczenia się rynku stacjonarnego trzeba zauważyć, że działania UKE przyczyniły się do wzrostu konkurencyjności w odniesieniu do całego rynku telekomunikacyjnego. W obszarze telefonii komórkowej i dostępu do Internetu zwiększyła się liczba operatorów świadczących usługi, a co za tym idzie dostępność usług i wskaźniki penetracji. Wzrost konkurencyjności nastąpił również na rynku telefonii stacjonarnej, gdzie z roku na rok rośnie udział w rynku operatorów alternatywnych, a maleje TP. Rosnącej konkurencji towarzyszył spadek cen i rozwój nowych produktów. Wraz z postępującym rozwojem technologicznym nasila się zjawisko konwergencji w zakresie sieci i usług. Efektem tego zjawiska jest postępująca pakietyzacja usług (oferowanie usług w pakietach, np. telewizja, telefon i Internet), dzięki czemu klienci mogą dowolnie tworzyć zestawy usług, z których korzystają, czerpiąc jednocześnie korzyści (niższe ceny) związane z zakupem kilku usług u jednego operatora. Rosnącej konkurencji na rynku towarzyszą regulacje związane z ochroną praw konsumentów i rozszerzające zakres tych praw. Przykładem jest sukcesywne skracanie okresów, na jakie podpisywane są umowy, ułatwienia w zakresie wypowiadania umów, składania reklamacji czy opisywanego wcześniej prawa do zachowania numeru przy zmianie operatora.
EN
This article presents the main activities of the regulatory authority taken on the Polish telecommunications market in the years 2006-2011. It also presents an attempt to assess the impact of these activities.
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • 1. European Electronic Communications Regulation and Markets 2004 (10th Report).
  • 2. Podsumowanie kadencji Prezesa UKE, Rynek telekomunikacyjny 2006-2011, UKE, Warszawa 2011.
  • 3. Progress Report on The Single European Electronic Communications Market 2010 (15th Report), Millward Brown, SMG/KRC Net Track.
  • 4. Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2005 roku, UKE, Warszawa 2006.
  • 5. Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2010 roku, UKE, Warszawa 2011.
  • 6. Rola hurtowej odsprzedaży abonamentu telefonicznego w urynkowieniu sektora telekomunikacyjnego, red. A.J. Piotrowski, studium przygotowane przez zespół Instytutu eGospodarki Centrum im. Adama Smitha, Warszawa, wrzesień 2005.
  • 7. Strategia Regulacyjna 2006-2007. Jak przyspieszyć rozwój polskiego rynku telekomunikacyjnego, obniżyć koszty usług dla Polaków i zwiększyć dostępność nowoczesnych rozwiązań, Ministerstwo Transportu. Warszawa 2006.
  • 8. The telecommunications market in Poland 2005-2008, PMR, Kraków 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171244085

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.