PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 18 | 17--29
Tytuł artykułu

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w sferze handlu w Polsce w okresie spowolnienia gospodarczego

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Foreign Direct Investment in the Sphere of Trade in Poland In The Period of Economic Slowdown
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W roku 2008 odnotowano najwyższy w latach 1995-2009 poziom inwestycji w sferze handlu, chociaż wskutek spowolnienia rozwoju gospodarczego Polski zmniejszyła się w porównaniu z rokiem 2007 dynamika inwestowania. Spadek w sferze handlu był silniejszy (o 14,4 punktów procentowych w stosunku do 2007 roku) niż w całej gospodarce (o 9,7 punktów procentowych) i ostatecznie w roku 2008 dynamika inwestowania w sferze handlu była na poziomie odnotowanym dla całej gospodarki Polski. Udział inwestycji handlowych w nakładach inwestycyjnych ogółem w gospodarce w latach 2006-2008 w zasadzie nie zmieniał się i wynosił około 10%. Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), dotyczące nakładów na środki trwałe przedsiębiorstw w sekcji handel i naprawy, potwierdzają, że handel jest wrażliwą sferą gospodarki, dynamicznie reagującą na zmiany koniunktury gospodarczej. Eksperci przewidują, że w najbliższych dwóch latach - w efekcie coraz silniejszej konkurencji w handlu - może pojawić się więcej niż dotychczas inwestycji modernizacyjnych, polegających na: powiększaniu powierzchni wolno stojących hipermarketów do formatu centrum handlowego (na przykład rozbudowa obiektów Tesco Gliwice czy E. Leclerc Ursynów Warszawa); redukcji w śródmiejskich centrach handlowych powierzchni najemców z branży spożywczej - z powierzchni hipermarketu do supermarketu. (fragment tekstu)
EN
In her article, the author presents the scale and structure of investments in the sphere of trade, with a particular consideration of foreign direct investment (FDI). The analysis covers the period of 2000-2009, focusing on developments in the level and structure of investing by foreign trade enterprises in 2007-2009. There are presented the quantitative and qualitative changes, which have occurred in the retail trade owing to FDI. The grounds for the analysis were data of the Central Statistical Office (including those specially ordered) and results of the article author's own research.(abstract original)
Twórcy
  • Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w Warszawie
Bibliografia
  • Rocznik Statystyczny Rzeczpospolitej Polskiej, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2006-2009.
  • Działalność gospodarcza z udziałem kapitału zagranicznego 2006-2009, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa.
  • 10 lat POHiD. Dekada handlu - dekada POHiD 2000-2010, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Warszawa 2010, s. 52.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171244179

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.