PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 18 | 53--61
Tytuł artykułu

Etyczne aspekty badań marketingowych - perspektywa firmy badawczej

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Ethical Aspects of Marketing Research - a Research Company Perspective
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Etyka badań rynku to zasady, wartości i normy postępowania, jakich przestrzegają badacze (wszyscy członkowie zespołu prowadzącego badania), wykonując zadania i czynności na każdym etapie badania - przy projektowaniu, realizacji badań i komunikowaniu wyników, ale także przed wykonaniem badań i po ich wykonaniu. Badacz etyczny to taki badacz, który ma wiedzę o etycznych zasadach postępowania i czuje się zobowiązany do ich przestrzegania oraz bierze na siebie odpowiedzialność za konsekwencje swojej działalności. Wielu menedżerów marketingu stoi na stanowisku, że to, co dopuszczalne prawem, jest również etyczne. W dziedzinie badań marketingowych nie trudno jednak o przykłady działań, które są zgodne z prawem, ale zdecydowanie nie są etyczne (będzie o nich mowa w dalszej części artykułu). W celu uniknięcia zgodnych z prawem, ale nieetycznych działań, organizacje zrzeszające badaczy na całym świecie tworzą i publikują specjalne kodeksy postępowania, wdrażane i respektowane przez ich członków w sposób dobrowolny. (fragment tekstu)
EN
The aim of the article is to present the ethical problems which appear in the process of marketing research, taking into a special account the point of view of the company which realizes the research. In the article the secondary sources of information have been applied as well as the results of the primary research realized under the scientific guidance of the author of the article.(original abstract)
Twórcy
autor
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Bibliografia
  • Badania rynku. Metody zastosowania, red. Z. Kędzior, PWE, Warszawa 2005.
  • G.A. Churchill, Badania marketingowe. Podstawy metodologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.
  • P.E. Green, D.S. Tull, G. Albaum, Research for Marketing Decisions, Prentice-Hall, Englewood Cliffs 1988.
  • J.G. Keane, Some Observations on Marketing Research in Top Management Decision Making "Journal of Marketing" 1969, No. 33, s. 13.
  • A. Parasuraman, Marketing Research, Addison-Weslay, Reading 1986, s. 25-26, za: E. Duliniec, Badania marketingowe w zarządzaniu przedsiębiorstwem, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999, s. 183-184.
  • S. Kaczmarczyk, Badania marketingowe. Metody i techniki, PWE, Warszawa 2002.
  • A.M. Tybout, G. Zaltman, Ethics in Marketing Research: Their Practical Relevance, "Journal of Marketing Research" listopad 1974, s. 357-368, za: G. Churchil, op.cit., s. 80-82.
  • A.M. Nikodemska-Wołowik, Jakościowe badania marketingowe, PWE, Warszawa 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171244191

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.