PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 88 Gospodarka elektroniczna: wyzwania rozwojowe. T. 2 | 773--781
Tytuł artykułu

Zagrożenie wykluczeniem w warunkach funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Risk of Exclusion in the Information Society
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Konsekwencją zarówno szybkiego tempa kształtowania się społeczeństwa informacyjnego, jak i szerokiego zakresu jego oddziaływania na cywilizację ludzką jest podatność na szczególnego rodzaju zagrożenia związane z niedostosowaniem się części społeczeństwa do pojawiających się wyzwań. Aby zrozumieć istotę tych zagrożeń, należy zwrócić uwagę na czynniki, które w największym stopniu spełniły rolę katalizatora zmian społecznych i gospodarczych związanych z powstaniem społeczeństwa informacyjnego. Kwestia nierówności w warunkach społeczeństwa informacyjnego stanowi bardzo poważne zagrożenie dla spójności poszczególnych państw, a nawet struktur ponadnarodowych. Dlatego sprawą szczególnej wagi jest analiza obszarów społecznych, poznawanie ich problemów i w miarę możliwości systemowe zapobieganie niebezpieczeństwu wykluczenia. Wydaje się, że zagrożenie nierównościami społecznymi wynika z braku korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnej. Położenie nacisku na zapewnienie dostępu do komunikacji elektronicznej oraz komputera grupom społecznym ich pozbawionym w znacznym stopniu ograniczyłoby niepożądane zjawisko.
EN
Evolution of information society is associated with risks that can lead to the emergence of social inequality between individuals, social groups or even countries. The primary cause of formation inequality in the information society is the level of use the information and communication technology. Only the relatively widespread use of communication and information tools will allow for proper development of civilization, without treat of social exclusion.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • 1. Borucki W., Springer A., Digital Divide-podziały społeczeństwa informacyjnego, "Prawo i Ekonomia w Telekomunikacji" 2004, nr 4.
  • 2. Castells M., The Rise of Network Society, Blackwell Publishing Ltd., Oxford 1999.
  • 3. Dyson E., Wersja 2.0, Prószyński i S-ka, Warszawa 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171244439

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.