PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | nr 57 | 263--273
Tytuł artykułu

System finansowania gospodarki wodnej w Polsce a wymogi ramowej dyrektywy wodnej Unii Europejskiej

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Financing System of Water Management in Poland And Requirements Water Framework Directive EU
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Integracja Polski z Unią Europejską spowodowała konieczność dostosowania dotychczasowego systemu zarządzania zasobami wodnymi w kraju zgodnie z obowiązującymi wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW) zarówno w kwestii prawno-administracyjnej jak i ekonomiczno-finansowej. Celem artykułu jest przedstawienie stanu finansowania gospodarki wodnej w Polsce w okresie przed wdrożeniem i w trakcie wdrażania RDW. Na podstawie danych statystycznych GUS - Ochrona Środowiska, dokonano zatem analizy wielkości nakładów finansowych na gospodarkę wodną według źródeł finansowania (ze szczególnym uwzględnieniem środków zagranicznych) i grup inwestorów. Dodatkowo wykorzystano wskaźnik udziału nakładów inwestycyjnych na gospodarkę wodną w nakładach inwestycyjnych ogółem i udziału nakładów inwestycyjnych w PKB.(abstrakt oryginalny)
EN
Integracja Polski z Unią Europejską spowodowała konieczność dostosowania dotychczasowego systemu zarządzania zasobami wodnymi w kraju zgodnie z obowiązującymi wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW) zarówno w kwestii prawno-administracyjnej jak i ekonomiczno-finansowej. Celem artykułu jest przedstawienie stanu finansowania gospodarki wodnej w Polsce w okresie przed wdrożeniem i w trakcie wdrażania RDW. Na podstawie danych statystycznych GUS - Ochrona Środowiska, dokonano zatem analizy wielkości nakładów finansowych na gospodarkę wodną według źródeł finansowania (ze szczególnym uwzględnieniem środków zagranicznych) i grup inwestorów. Dodatkowo wykorzystano wskaźnik udziału nakładów inwestycyjnych na gospodarkę wodną w nakładach inwestycyjnych ogółem i udziału nakładów inwestycyjnych w PKB.(original abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Broniewicz E., Poskrobko B., Nakłady na ochronę środowiska - metodyka i wyniki badań, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Białystok 2003.
  • Diagnoza aktualnego stanu gospodarki wodnej, załącznik 1 do Projektu polityki wodnej państwa 2030 (z uwzględnieniem etapu 2016), KZGW, M, Warszawa 2010.
  • Ochrona Środowiska, GUS, za lata 2003, 2005, 2007, 2012, Warszawa.
  • Projekt narodowej strategii gospodarowania wodami 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015), Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2012.
  • Reforma gospodarki wodnej, załącznik 2 do Projektu polityki wodnej państwa 2030 (z uwzględnieniem etapu 2016), KZGW, M, Warszawa 2010.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171245709

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.