PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | R. 10, nr 1, cz. 3 | 403--413
Tytuł artykułu

Wpływ Kapitału Ludzkiego na stopę bezrobocia w Polsce

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Impact of the Human Capital on the Rate of Unemployment in Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Praca ta opisuje wpływ Kapitału Ludzkiego na nowoczesną gospodarkę a w szczególności na zmiany w poziomie bezrobocia w oparciu o realizację PO KL. Najpierw, aby zrozumieć wagę przedstawianego zjawiska zostało zdefiniowane pojęcie Kapitału Ludzkiego oraz przedstawiona pokrótce jego istota. Kapitał Ludzki jest to wiedza ucieleśniona w człowieku i nieoderwalną od niego. Następnie przedstawiono oraz omówiono rodzaje inwestycji w Kapitał Ludzki tj. wykształcenie począwszy od edukacji przedszkolnej a skończywszy na szkolnictwie wyższym, następnie szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników w oparciu o dwie metody organizacji uczącej się i model systematycznego szkolenia. Poruszony został również problem iż również inwestycją w Kapitał Ludzki jest inwestycja w wyżywienie oraz opiekę zdrowotną. Następnym problemem poruszanym w powyższej pracy było wykazanie związku pomiędzy wykształceniem a wzrostem gospodarczym, zostały omówione metody jakie dostępne są w literaturze przedmiotu, a mianowicie równanie Mincr'a oraz MRW. Przedstawiona również została zależność poziomu płac od posiadanego wykształcenia, wraz ze wzrostem wykształcenia płace również ulegają wzrostowi. Następnie zaprezentowane zostały dane odnośnie POKL oraz stopnia wykorzystania udostępnionych środków. Dane te zostały porównane ze stopą bezrobocia oraz poziomem zatrudnienia w Polsce w latach 2009 - 2010. Następnie stopa bezrobocia została przedstawiona w podziale na poziom wykształcenia zarejestrowanych bezrobotnych, badania powyższe wykazały zależność, że odsetek bezrobotnych z wykształceniem wyższym jest dużo niższy w porównaniu z niższym stopniem edukacyjnym. Absolwenci szkół wyższych stanowią zaledwie 10% osób nie posiadających zatrudnienia. W celu wykazania pozytywnych skutków realizacji inwestycji w Kapitał Ludzki na gospodarkę zostały przedstawione dane związane z realizacją POKL, z których wynikało, że znaczny odsetek uczestników tego programu w okresie do 6 lub 18 miesięcy podejmował zatrudnienie na skutek podniesienia lub udoskonalenia swoich kwalifikacji. Ponadto wykazano, że udział w wyżej wymienionym programie pozwalał osobom zatrudnionym uzyskiwać podwyżkę swojej płacy. (abstrakt oryginalny)
EN
Human Capital is very important on modern economy and has big impact on economic development. Knowledge and work experience are very important in a modern company. Investment in Human Capital reduces the rate of unemployment. (original abstract)
Rocznik
Strony
403--413
Opis fizyczny
Twórcy
autor
 • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
 • Białecki I., Sikorska, J. (1998), Wykształcenie i rynek, Wydawnictwo TE-PIS, Warszawa.
 • Cichy K. (2008), Kapitał Ludzki i postęp techniczny jako determinant wzrostu gospodarczego, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu Instytut Wiedzy i Innowacji, Warszawa.
 • Dobija D. (2004), Pomiar i sprawozdawczość Kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im Leona Kozimskiego w Warszawie, Warszawa.
 • Domański S. R. (1993), Kapitał Ludzki i wzrost gospodarczy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
 • Herbst M. (red) (2007), Kapitał ludzki i kapitał społeczny a rozwój regionalny, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa.
 • http://www.efs.gov.pl
 • http://www.oecd.org/dataoecd/29/6/38435854.pdf
 • http://www.wynagrodzenia.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.379/ wpis.1986
 • Kożusznik B. (2005), Kapitał Ludzki w dobie integracji i globalizacji, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice.
 • Łukasiewicz G. (2009), Kapitał Ludzki organizacji pomiar i sprawozdawczość, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
 • Milewski R., Kwiatkowski E. (red) (2005), Podstawy ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
 • Przybyszewski R. (2007), Kapitał Ludzki w procesie kształtowania gospodarki opartej na wiedzy, Difin, Warszawa.
 • Rybak M. (red) (2003), Kapitał Ludzki a konkurencyjność przedsiębiorstw, Poltex, Warszawa.
 • Wilczyńsk R. (1989), Kształcenia a rozwój gospodarczy krajów mniej zaawansowanych, Szkoła Główna Planowania i Statystyki, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171246009

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.