PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | 245 Metropolia i jej region | 115--124
Tytuł artykułu

Silny region - silna metropolia. Studia empiryczne na przykładzie nowych regionów NTS-3 w UE w okresie 1999-2005

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Strong Region - Strong Metropolis. An Empirical Study Based on the Example of the New NUTS-3 Regions in the EU in the Period 1999-2005
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W artykule autorzy analizują dające się zaobserwować tendencje, które miały miejsce w latach 1999-2006 w 10 krajach Europy Wschodniej i które w 2004 r. i z początkiem 2007 r. wstąpiły do Unii Europejskiej. Tendencje te odnosiły się zarówno do zróżnicowań terytorialnych rozwoju ekonomicznego, jak i do poziomu tego rozwoju. Autorzy koncentrują się na analizie rozwoju ekonomicznego na poziomie jednostek NTS-3, dlatego analiza ta odnosi się do tych 10 krajów, w których istnieje dość porównywalny podział tych jednostek, a więc Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier. Tak więc z grupy państw, które weszły ostatnio do UE, z analizy wykluczono tylko Maltę i Cypr. Tematyka pracy koncentruje się wokół tezy, że silny region, to taki, w którym jest silna metropolia. Badania empiryczne w znacznym stopniu pozwalają wysunąć wniosek o słuszności tej tezy. (fragment tekstu)
EN
In the paper, the main trends emerging in the UE regions among the new member states on the NUTS-3 level are presented. All the regions under review have been classified into 6 development classes. On the basis of this typology, conclusions have been drawn about the extent and the reasons of the uneven regional development in the EU-12. (original abstract)
Rocznik
Strony
115--124
Opis fizyczny
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
DOI
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171246021

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.