PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 26 | 525--535
Tytuł artykułu

Nadopiekuńczość regulacyjna a kryzysy finansowe

Warianty tytułu
Regulatory Oyer-Protection and Financial Crises
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wśród czynników, które zaburzają możliwości wyceny aktywów wskazać należy fluktuacje kursów na rynku kapitałowym. W jeszcze większym stopniu problem ten potęgowany jest przez kryzysy finansowe. W związku z powyższym w referacie poruszone zostały kwestie związane z przyczynami kryzysów finansowych, a w szczególności aspekty regulacyjne i postawiona została teza, iż to raczej nadmiar regulacji, a nie ich niedostatek może być przyczyną kryzysów finansowych. Niestety, kryzysy często są impulsem do zmian regulacyjnych odnoszących się nie tyle do przyczyn, co raczej do skutków danego problemu, co powoduje z jednej strony narastanie (często niepotrzebnych) regulacji, z drugiej zaś - może stać się przyczyną kolejnych zaburzeń na rynkach i kolejnych regulacji. W związku z powyższym jedynym rozwiązaniem wydaje się opracowywanie regulacji nie w oparciu o bieżące potrzeby (wynikające najczęściej z problemów bardziej medialnych niż realnych), a o skrupulatną analizę uwzględniającą skutki ich implementacji, przy uwzględnieniu, iż rynek finansowy nie może być obszarem pozbawionym ryzyka, a jego uczestnicy nie powinni być ubezwłasnowolnieni. Procesowi oceny regulacji towarzyszyć powinien proces edukacji uczestników rynku, która z jednej strony ograniczałaby potencjał niewłaściwych zachowań na rynku, z drugiej zaś - zwiększałaby poparcie społeczne dla właściwie tworzonych regulacji i ograniczałaby potrzebę społeczną natychmiastowej reakcji regulacyjnej na każde zaburzenie rynku.(abstrakt oryginalny)
EN
Among many factors which affect pricing of assets we could indicate volatility of capital markets. This problem is even more serious in case of financial crises. Hence, the paper deals with the origins of financial crises, in particular their regulatory aspect. Moreover it is suggested, that rather over-, not under-regulation could be one of origins of financial crises. Financial market turbulences (original abstract)
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171246801

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.