PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 62 | 288--300
Tytuł artykułu

Pewne własności rozmytych przestrzeni 2-metrycznych

Autorzy
Warianty tytułu
Some Properties of Fuzzy 2-Metric Spaces
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W niniejszym artykule wprowadza się pojęcie rozmytych przestrzeni 2-metrycznych jako strukturalne uogólnienie przestrzeni 2-metrycznych i bada się ich własności. Rozmyte przestrzenie metryczne znalazły liczne zastosowania zarówno w naukach matematycznych (np. topologie rozmyte), jak i w naukach przyrodniczych i ekonomicznych. Wprowadzone w artykule narzędzia matematyczne mogą posłużyć do kontynuacji badań teoretycznych oraz do budowy modeli w naukach eksperymentalnych i ekonomicznych, tj. wszędzie tam, gdzie gromadzimy dane statystyczne. W prezentowanym artykule bada się własności rozmytych przestrzeni 2-metrycznych, przy czym uogólnienie to polega na zamianie funkcji odległości d pewnym zbiorem rozmytym. Pierwszy punkt artykułu ma charakter przygotowawczy. Bada się w nim własności rozmytych przestrzeni 2-metrycznych, wynikające bezpośrednio z definicji. W drugim punkcie przedstawiono przykłady rozmytych przestrzeni 2-metrycznych i pewne ich własności. W trzecim rozważa się niektóre topologiczne własności przestrzeni 2-metrycznych i charakteryzuje się warunki zbieżności i ciągłości w tych przestrzeniach. (fragment tekstu)
EN
There is introduced the notion of fuzzy 2-metric spaces as a structural generalization of 2-metric spaces and we study their properties. Fuzzy metric spaces have found numerous applications in mathematical sciences (e. g. fuzzy topologies) as well as in natural and economic sciences. The mathematical tools introduced in this paper may serve to continue theoretical research and to establish models in experimental and economic sciences, i. e. in all the fields where we collect statistical data. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
288--300
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Gahler S., 2-metrische Raume und ihre topologische Struktur, Math. Nachr. 26 1963/64, s. 115-148
  • Grabiec M., Fixed points in Fuzzy Metric Spaces, Fuzzy Sets and Systems 27 1988, s. 385-389
  • Łojasiewicz S., Wstąp do teorii funkcji rzeczywistych, PWN, Warszawa 1976
  • Negoita C.V., Relescu P.A., Applications o Fuzzy Sets and Systems Analysis, Birkhauser, Basel, Stuttgart 1975
  • Schweizer B., Sklar A., Statisical Metric Spaces, Pacific J. Math. 10, 1960, s. 314-334
  • Zadeh L.A., Fuzzy Sets, Information and Control 8, 1965, s. 338-353.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171247807

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.