PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 13 | 239--246
Tytuł artykułu

Małe i średnie przedsiębiorstwa na niepublicznym rynku kapitałowym w Polsce. Specyfika pozyskania kapitału

Warianty tytułu
Finding Equity for Sme From Non Public Capital Market in Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Niewątpliwie najpoważniejszą barierą rozwoju MSP jest bariera finansowa. Praktycznie od początku narodzin sektora MSP w Polsce jednym z kluczowych problemów hamujących zarówno proces ich powstawania, jak i wzrostu był ograniczony dostęp do źródeł finansowania. Finansowanie projektów inwestycyjnych przez fundusze venture capital może polegać na aktywnym wyszukiwaniu przedsiębiorstw z interesujących fundusz branż lub na oczekiwaniu na wpłyniecie projektu inwestycyjnego od przedsiębiorcy poszukującego kapitału. Zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o ulokowaniu środków funduszu w konkretną spółkę, menadżerowie spółki oraz zarządzający funduszem poświęcają na wspólne rozmowy kilkadziesiąt tygodni. Następnie dane dostarczone inwestorowi są wnikliwie sprawdzane i analizowane, co pozwala określić wartość spółki i jej potencjał rozwoju. Oznacza to przeprowadzenie oceny przedsiębiorstwa zwanej due diligence. Przeanalizowana w artykule specyfika finansowania firm z sektora MSP wiąże się z brakiem znajomości obowiązujących procedur wśród osób, które poszukują finansowania, ale także część kapitałodawców szczególnie młodych Aniołów Biznesu, ma złe wyobrażenie o prowadzeniu przedsiębiorstwa i jego zyskowności.(abstrakt oryginalny)
EN
To find equity for SME in polish capital market is very difficult. Main reason it is very thin capital market for non public equity. Main players for this market are venture capital founds and business angels. But analyzing equity investors portal, can find other reason for trouble, seeking equity firm.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • Krajowy Fundusz Kapitałowy jako uzupełnienie systemu wspierania rozwoju sektora MSP. Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Departament Polityki Regionalnej, Warszawa 2005.
  • Rocznik 2004, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, na podstawie danych statystycznych EVCA 2007.
  • Rocznik Statystyczny GUS, 2006.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171248451

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.