PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 271, t. 2 Zarządzanie finansami firm - teoria i praktyka | 467--474
Tytuł artykułu

Zakres wykorzystania preferencji podatkowych w podatku dochodowym przez małe i średnie przedsiębiorstwa

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Scope of the Use of Tax Expenditures in Income Tax for Small and Medium Enterprises
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Artykuł jest poświęcony preferencjom podatkowym w podatku dochodowym adresowanym do małych i średnich przedsiębiorstw. Przywileje podatkowe w podatku dochodowym przybierają formę preferencji przy określaniu przychodów i kosztów uzyskania przychodów, odliczeń od dochodu, odliczeń od podstawy opodatkowania, odliczeń od podatku, zwolnień podatkowych oraz uproszczeń przy wpłacaniu i rozliczaniu podatku. Mają na celu przede wszystkim zachęcić MŚP do działań rozwojowych, w tym głównie do wydatków inwestycyjnych, oraz uprościć pobór podatku niewielkim podmiotom. Analiza pokazuje, że MŚP w niewielkim stopniu wykorzystują przysługujące im przywileje podatkowe. Odnosi się to głównie do preferencji o charakterze gospodarczym, które mają skłonić MŚP do działań rozwojowych, zwiększenia poziomu własnej konkurencyjności, stania się bardziej innowacyjnym.(abstrakt oryginalny)
EN
The article is devoted to tax preference in income tax aimed at small and medium enterprises. Tax benefits in income tax takes the form of preferences in determining the income and deductible expenses, deductions from income, deductions from tax base, tax cut, tax exemptions and simplification of the accounting and paying taxes. They are primarily designed to encourage SME development activities, including primarily capital expenditures and the simplification of small entities levying. The analysis shows that SMEs slightly use tax benefits available to them. This applies mainly to the preferences of an economic nature, to make SME develop, improve their competitiveness and become more innovative.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • Matejun M. (red.), Wyzwania i perspektywy zarządzania w małych i średnich przedsiębiorstwach, C.H. Beck, Warszawa 2010.
  • Poszwa M., Zarządzanie podatkami w małej i średniej firmie, C.H. Beck, Warszawa 2007.
  • Safin K. (red.), Zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem, Wyd. Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wrocław 2008.
  • Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, DzU 2012, poz. 361.
  • Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, DzU 2011, nr 74, poz. 397.
  • Dane na temat zakresu korzystania z poszczególnych preferencji podatkowych w podatku dochodowym uzyskane z Ministerstwa Finansów.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171248751

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.