PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 37 | 49--55
Tytuł artykułu

Scenariusze rozwoju rynku bankowego w Polsce na tle tendencji w UE i na świecie

Autorzy
Warianty tytułu
Scenarios of the Development of Banking Market in Poland against the Tendencies in the EU and in the World
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przez rynek bankowy rozumie się podaż i popyt usług oferowanych przez instytucje kredytowe oraz ich regulację prawną i kształt instytucjonalny. Tak określony rynek bankowy jest opisywany przez pryzmat bankostruktury, a więc krajowego systemu finansowego kontrolowanego przez instytucje kredytowe. Scenariusz rozwoju rynku bankowego uwzględnia zatem prognozę ewolucji jego ram instytucjonalnych i regulacyjnych. Wykracza ona istotnie poza tradycyjne ramy studium koniunktury prognozującego efektywny popyt i podaż na poszczególne typy produktów bankowych. Zerwanie z tradycją koncentracji uwagi na prognozie dotyczącej wybranego produktu bankowego wynika z powszechnej obecnie tendencji do zacierania granic pomiędzy poszczególnymi segmentami rynku finansowego. Świadczenie usług bankowych na odległość bez obecności handlowej w kraju usługobiorcy powoduje, że konkurencja może pojawić się wszędzie, o każdej porze dnia i nocy oraz w formie licznych innowacji zmierzających do unikania podatków. Stąd prognozy omijające zjawisko arbitrażu prawnego i konkurencji transgranicznej są zazwyczaj niewystarczającym przybliżeniem do rzeczywistości, co ogranicza ich przydatność do podejmowania właściwych decyzji. Złożoność i zmienność rynków finansowych krajowych i zagranicznych jest tak duża, że budowanie uproszczonych modeli zachowań podmiotów na tym rynku jest niekiedy konieczne. Jest to jednak pierwsze przybliżenie do całościowej prognozy stanu stabilności krajowego rynku finansowego. (fragment tekstu)
EN
The paper presents three scenarios (optimistic, pessimistic and realistic) of the development of the Polish banking market, covering the period of one year until the nearest local election. The author points out the most important indicators of the economic growth and the events which may influence the development of the banking market. The scenarios pay particular attention to the possibility of financial crisis in Poland, its possible consequences and the behaviour of foreign investors on the Polish market. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
49--55
Opis fizyczny
Twórcy
  • Narodowy Bank Polski
Bibliografia
  • Goldstein M., Kaminsky G.I., Reinhart C.M., Assessing Financial Vulnerability, IFIE, Washington, June 2000.
  • Peek J., Rosengren E.S., Implication of the Globalization of the Banking Sector, "New Englad Economic Review", October 2000.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171248829

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.