PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 37 | 88--96
Tytuł artykułu

Badania koniunktury gospodarczej i ich skuteczność

Warianty tytułu
Business Conditions Research and Its Effectiveness
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH od wielu lat specjalizuje się w badaniach koniunktury. Dzięki tym badaniom zgromadzono olbrzymi materiał liczbowy, opisujący gospodarkę prawie w całym okresie transformacji. Obecnie obserwujemy rozwój badań koniunktury w Polsce. Kolejne ośrodki badawcze i instytucje podejmują takie badania, na różnych próbach, w różnych dziedzinach i w różnym zakresie. Wzrastająca aktywność badawcza w zakresie badań koniunktury wynikać może z wielu powodów. Z pewnością należy do nich zaliczyć rosnący popyt na informacje oraz skuteczność badań koniunktury. Zainteresowanie badaniami koniunktury jest w naszej powojennej historii rzeczą względnie nową. Przez długie lata centralnego kierowania gospodarką nie było możliwości ich prowadzenia. Także po zmianie systemu gospodarczego nie wszyscy byli przekonani do tych badań. Naciski na prowadzenie i rozszerzanie badań koniunktury pochodziły przede wszystkim z ośrodków badawczych. W dojrzałych gospodarkach rynkowych badania koniunktury mają o wiele dłuższą tradycję, a ich wyniki są wykorzystywane do oceny kondycji gospodarczej poszczególnych krajów i prognozowania kierunków zmian aktywności gospodarczej. Widoczne jest ogromne zainteresowanie wynikami tych badań ze strony wszystkich uczestników życia gospodarczego: przedsiębiorstw, instytucji finansowych, organizacji samorządowych, a także ogniw administracji państwowej różnych szczebli. Do podmiotów zainteresowanych tymi badaniami należy także zaliczyć polityków, nie tylko gospodarczych. Czy obserwowana aktywność w badaniach koniunktury oznacza że obecnie w Polsce zmienia się klimat wokół tych badań? Czy rośnie popyt na generowane w tych badaniach informacje? Czy badania te są w stanie uzupełnić w sposób znaczący zestaw informacji istotnych zarówno przy podejmowaniu bieżących decyzji gospodarczych jak i rozstrzyganiu dylematów dotyczących przyszłości? Obserwując dotychczas nie satysfakcjonujące wykorzystanie wyników badania koniunktury przez aktorów sceny politycznej w Polsce IRG zainicjował badania nad przydatnością tych badań dla polityki gospodarczej. W niniejszym referacie zostaną zaprezentowane ich wyniki. Ponieważ narzucony limit objętości nie pozwala na pełną prezentację wyników, przyjęto inną konwencję: podzielenia się refleksjami, jakie wynikają zarówno z wymienionego badania, jak i wieloletnich doświadczeń zespołu zaangażowanego w badania koniunktury w IRG. (fragment tekstu)
EN
Studies on business conditions have been conducted in the Institute for Economic Growth at the SGH (The Main School of Commerce) for 15 years. The analysis of such long series and their confrontation with reality makes it possible to formulate some conclusions on the effectiveness of the studies. The author distinguished leading, simultaneous and lagging variables referring to the real course of the economic phenomena. Along with economic growth and awareness of the Polish is forecast. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
88--96
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Statystyczne i ekonometryczne metody badania krótkookresowych zmian stanu gospodarki, red. E. Adamowicz, SGH, Warszawa 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171248885

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.