PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | nr 7 | 393--400
Tytuł artykułu

Szkic do mechaniki ekonomii kwantowej rynku

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Za imperatyw dla mechaniki kwantowej rynku przyjmujemy paradygmaty mechaniki kwantowej, a uwagę skupiamy na poszukiwaniu związku między własnościami macierzy i własnościami rynku za pomocą kwantowej macierzy rynku (KMR). Kwantowa - gdyż główną rolę w tym opisie gra pojęcie kwantu działania h. Macierzowa - dlatego że macierze to niezbędny aparat matematyczny do tego celu. W mechanice kwantowej rynku rynki mają naturę nieliniową - inwestorzy reagują na informację z opóźnieniem, a możliwych rozwiązań może być wiele. Rynek emituje informacje nie w postaci ciągłych, gładkich serii, lecz w kwantach (porcjach). Kwant to zarówno zbiór informagi, jak i reakcji na nie. W mechanice kwantowej rynku rynek jest lokalnie losowy, globalnie zaś uporządkowany, nie znosi symetrii (równowagi). Celem artykułu nie jest uwikłanie się w toczące się od dawna spory pomiędzy zwolennikami trzech szkół: analizy fitndamentalnej, technicznej i ilościowej lecz pogłębienie zrozumienia rynku. Nie należy oczekiwać, ze mechanika kwantowa rynku zwiększy precyzję prognoz. Rynku nie można przechytrzyć, można jedynie zmniejszyć ryzyko inwestycji dywersyfikują portfel. Grając o wyższą stawkę zwiększa się ryzyko. Na dłuższą metę rynek jest więcej niż nieprzewidywalny. Prezentowany szkic do mechaniki ekonomii kwantowej rynku na obecnym etapie prowadzonych przez autora badań ma charakter czysto teoretycznych rozważań. (abstrakt oryginalny)
Słowa kluczowe
PL
EN
Twórcy
  • Akademia Morska w Gdyni
Bibliografia
  • Mietlewski Z., Metodyka Analizy i oceny danych w budżetach przedsięwziąć gospodarczych..., Instytot Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "ORGMASZ", Warszawa 2003.
  • Oread J., U podstaw fizyki, PWN, Warszawa 1966.
  • Peters E.E., Teoria chaosu a rynki kapitałowe. Nowe spojrzenie na cykle, ceny i ryzyko, WIG - Press, Warszawa 1997.
  • Ponomariew L., O kwantach rzeczy ciekawe. Nasza księgarnia, Warszawa 1981.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171250057

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.