PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | nr 7 | 487--494
Tytuł artykułu

Wpływ wybranych czynników na poziom kosztów, przychodów i wyników z prowizji w bankach spółdzielczych w Polsce

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W nieniejszym artykule określono poziom kosztów, przychodów i wyników z prowizji w aktywach ogółem banków spółdzielczych w Polsce w latach 1997-2004. Przeprowadzona analiza wariancji ANOYA wykazała statystycznie istotny wpływ roku badań, rodzaju gminy i województwa na poziom kosztów z prowizji w aktywach ogółem BS-ów oraz roku badań, wielkości kapitałów własnych banków i województwa na poziom przychodów z prowizji w aktywach ogółem i wyników z prowizji w aktywach ogółem. Najwyższy poziom wyników z prowizji w relacji do aktywów ogółem odnotowano w BS-ach w latach 2002-2004, o najwyższych kapitałach własnych powyżej 1 min euro, z gmin miejsko-wiejskich, z województw śląskiego i warmińsko-mazurskiego. Najniższy poziom omawianego wskaźnika stwierdzono w BS-ach w latach 1997-2000, o najniższych kapitałach własnych poniżej 300 tys. euro, z gmin miejskich, z województw dolnośląskiego i małopolskiego. Spośród 34 badanych wskaźników finansowych, wskaźnik wyniku z prowizji w aktywach ogółem był statystycznie istotnie zależny jedynie od wskaźnika rentowności aktywów ogółem ROA, współczynnika wypłacalności, wskaźnika udziału majątku trwałego i inwestycji kapitałowych w aktywach ogółem, wskaźnika udziału kapitału pracującego w aktywach ogółem i wskaźnika udziału aktywów pracujących w aktywach ogółem.(abstrakt oryginalny)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Bibliografia
  • A. Stanisz, Przystępny kurs statystyki w oparciu o program Statistica pl na przykładach z medycyny. Wydawnictwo StatSoft Polska Sp z o.o., Kraków.
  • A.D. Aczel, Statystyka w zarządzaniu. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2000.
  • T. Siudek, Ekonomia skali w bankach spółdzielczych w Polsce, [w:] Uwarunkowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw na obszarach wiejskich. Wydawnictwo Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Bydgoszcz 2004, sfr. 482-488.
  • T. Siudek, Koszty w bankach spółdzielczych w Polsce, [w:] Budżetowanie działalności jednostek gospodarczych. Teoria i praktyka. Wydawnictwo Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne sp. z o.o., Kraków 2004, str. 313-325.
  • T. Siudek T., Poziom kosztów osobowych a efektywność pracy w bankach spółdzielczych w Polsce, [w:] Budżetowaiue działalności jednostek gospodarczych - teoria i praktyka. Wyd. Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Kraków 2005, str. 434-443.
  • T. Siudek, Bankowość spółdzielcza w Polsce w warunkach gospodarki rynkowej. Studium konkurencyjności, efektywności, organizacji, regulacji oraz perspektyw rozwoju. Wyd. SGGW, Warszawa 2006, s. 1-460
  • Welfe A, 1998: fifoMomerna. Wyd. PWE, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171250093

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.