PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 28 | 279--289
Tytuł artykułu

Własności azjatyckich geometrycznych barierowych opcji kupna

Autorzy
Warianty tytułu
Properties of Geometric Asian Barrier Call Options
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zwykłe opcje barierowe należą do klasy opcji uwarunkowanych. Dochód z nich zależy od przekroczenia przez cenę instrumentu bazowego określonej w dniu zawarcia kontraktu ceny progowej (tzw. bariery). W zależności od spełnienia warunku bariery rozróżnia się: a) opcje z barierą wejścia, które z chwilą przekroczenia przez cenę instrumentu bazowego ceny progowej stają się zwykłymi opcjami, b) opcje z barierą wyjścia, które są opcjami zwykłymi do momentu, w którym cena instrumentu bazowego nie przekroczy ceny progowej. Jeśli w okresie ważności opcji cena instrumentu bazowego nie przekroczy ceny progowej, to opcja z barierą wejścia wygasa bezwartościowa. Stąd z opcjami z barierą wejścia związane jest ryzyko braku aktywacji. Z kolei z opcjami z barierą wyjścia związane jest ryzyko dezaktywacji, które występuje wówczas, gdy cena instrumentu bazowego przekroczy cenę progową. Wówczas opcja z barierą wyjścia przestaje istnieć. (fragment tekstu)
EN
The article presents the issues connected with geometric Asian barrier call options: characteristic of the instrument, the influence of selected factors on the option price and the analysis of the prices of the standard and geometric Asian barrier call options. The empirical illustration included in the article is carried out on the examples of pricing simulations of the geometric Asian down-in and down-out barrier call options issued on EUR/PLN.(original abstract)
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Bibliografia
  • Dziawgo E., Opcje barierowe w zarządzaniu ryzykiem - charakterystyka instrumentu, w: Rynek kapitałowy w Polsce i na świecie - jak mądrze inwestować, red. S. Buczek, A. Filera, Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej, Warszawa 2008.
  • Napiórkowski A., Charakterystyka, wycena i zastosowanie wybranych opcji egzotycznych, NBP Departament Analiz i Badań, Warszawa 2002.
  • Zhang P. G., Exotic Options. A Guide to Second Generation Options, Word Scientific, Singapore 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171250191

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.