Czasopismo
Tytuł artykułu
Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
Abstrakty
Banki spółdzielcze (BS) w Polsce stanowią istotny segment bankowości. Po pierwsze są ro banki polskie, które służą polskiej gospodarce w przeciwieństwie do wielu banków komercyjnych z kapitałem zagranicznym, które są zainteresowane jedynie maksymalizacją zysku, żeby go następnie przekazać w formie dywidendy do zagranicznych akcjonariuszy. Po drugie, stanowią źródło finansowania polskiej gospodarki w przeciwieństwie do wielu banków komercyjnych, które praktycznie nie wspierają polskich przedsiębiorstw, a w szczególności MŚP, które nie są związane z kapitałem zagranicznym. Po trzecie, są to banki "małych ojczyzn", które wspierają rozwój regionu. Brak banków komunalnych zwiększa ich rolę w tym zakresie. Po czwarte, dzięki swojemu spółdzielczemu charakterowi mają więź z klientami udziałowcami, a także samorządami i miejscową społecznością.(fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Rocznik
Strony
125--129
Opis fizyczny
Twórcy
autor
- Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku
Bibliografia
- Mleczko U. : Wpływ zmian w strukturze spółdzielczego sektora bankowego na jego koncentrację w latach 2005-2008. Uniwersytet Ekonomiczny, Poznań 2010, s. 192.
- Szambelańczyk J. : Banki spółdzielcze w Polsce w procesach zmian systemowych. Akademia Ekonomiczna, Poznań 2008, s. 129.
- Szelągowska A. : Polska bankowość spółdzielcza - wczoraj, dziś i jutro. W : Współczesna bankowość spółdzielcza. CeDeWu, Warszawa 2011, s. 295
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171250293