PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | Szkice o finansach : księga jubileuszowa prof. zw. dr hab. Krystyny Znanieckiej | 125--129
Tytuł artykułu

Niepewna przyszłość banków spółdzielczych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Banki spółdzielcze (BS) w Polsce stanowią istotny segment bankowości. Po pierwsze są ro banki polskie, które służą polskiej gospodarce w przeciwieństwie do wielu banków komercyjnych z kapitałem zagranicznym, które są zainteresowane jedynie maksymalizacją zysku, żeby go następnie przekazać w formie dywidendy do zagranicznych akcjonariuszy. Po drugie, stanowią źródło finansowania polskiej gospodarki w przeciwieństwie do wielu banków komercyjnych, które praktycznie nie wspierają polskich przedsiębiorstw, a w szczególności MŚP, które nie są związane z kapitałem zagranicznym. Po trzecie, są to banki "małych ojczyzn", które wspierają rozwój regionu. Brak banków komunalnych zwiększa ich rolę w tym zakresie. Po czwarte, dzięki swojemu spółdzielczemu charakterowi mają więź z klientami udziałowcami, a także samorządami i miejscową społecznością.(fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku
Bibliografia
  • Mleczko U. : Wpływ zmian w strukturze spółdzielczego sektora bankowego na jego koncentrację w latach 2005-2008. Uniwersytet Ekonomiczny, Poznań 2010, s. 192.
  • Szambelańczyk J. : Banki spółdzielcze w Polsce w procesach zmian systemowych. Akademia Ekonomiczna, Poznań 2008, s. 129.
  • Szelągowska A. : Polska bankowość spółdzielcza - wczoraj, dziś i jutro. W : Współczesna bankowość spółdzielcza. CeDeWu, Warszawa 2011, s. 295
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171250293

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.