PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 26--31
Tytuł artykułu

Od zarządzania jakością do zarządzania wiedzą w sektorze agrobiznesu

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W okresie transformacji systemowej procesy dostosowawcze w rolnictwie wyrażały się głównie w projektowaniu struktury produkcji gospodarstw. W województwie opolskim taki rodzaj strategii dostosowawczych został zidentyfikowany w badaniach S. Sokołowskiej i zespołu. W warunkach gry rynkowej na jednolitym rynku europejskim będzie on niewystarczający, ponieważ globalizacja sprawia, że mechanizmy modernizacyjne tracą na sile, wzrasta natomiast znaczenie konkurowania całymi regionami i całymi łańcuchami żywnościowymi. Jego podstawą jest wiedza o zależnościach, które stanowią zbiór zasad postępowania w kontaktach społeczno-gospodarczych, dominujących w określonym regionie. W artykule sformułowano tezę, że w nowoczesnej gospodarce rolnej istotne miejsce zajmuje wiedza o porozumieniach kontraktowych, służąca nabywaniu umiejętności i technik sprzyjających różnicowaniu produkcji. Dzięki tej wiedzy w znaczący sposób mogą być ograniczone zarówno koszty prowadzonych transakcji, jak i ryzyko z nimi związane. Transformacja wiedzy w jeden z głównych zasobów procesów kontraktowych podnosi koszty zarządzania, które można obniżyć poprzez ukształtowanie właściwych "reguł gry", tj. instytucji pośredniczących w tych procesach poprzez ustanawianie zasad (norm, kodeksów) dobrej praktyki produkcji, sprzedaży czy konsumpcji. Koszty transakcyjne, a zatem i koszty zarządzania w produkcji rolnej są szczególnie wysokie. Wynika to głównie z braku: informacji na temat szybko zmieniających się gustów konsumentów, sposobów elastycznego reagowania na te zmiany, instrumentów pozwalających na wpływanie na te zmiany. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
26--31
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Opolski
Bibliografia
  • Bisaga A., Konkurencyjność regionów/miejscowości w świetle procesów globalizacyjnych, w: Wymiary globalizacji. Aspekty społeczno-ekonomiczne, red. M. Duczmal, Wyd. Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, Opole 2002.
  • Dyrektywa Rady 89/397/EWG z 14 czerwca 1989 r. w sprawie urzędowej kontroli żywności.
  • Sokołowska S. i zespół, Przeobrażenia w rolnictwie indywidualnym w okresie zmian systemu gospodarczego, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2002.
  • Zalewski R.I., Zarządzanie jakością w produkcji żywności, Wyd. AE w Poznaniu, Poznań 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251915

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.